zachmurzenie duże
12°
środa
Reklama
Wójt za niewykorzystany urlop otrzymał blisko 40 tys. zł!
13 grudnia 2019 r. | 14:23
17

Urząd Gminy Rędziny poinformował mnie o ekwiwalentach urlopowych wypłaconych urzędnikom w ostatnich trzech latach. Najwięcej pieniędzy za niewykorzystany urlop (544 godziny) otrzymał Wójt Paweł Militowski.

W 2018 roku wypłacono mu aż 39 499,84 zł.

W 2017 roku niewykorzystany ekwiwalent urlopowy wypłacono również Marii Borówce, ówczesnej skarbnik gminy.

Informacje na temat niewykorzystanego ekwiwalentu urlopowego znajdziecie poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI17 odpowiedzi na “Wójt za niewykorzystany urlop otrzymał blisko 40 tys. zł!”

 1. Aśka pisze:

  dramat tego człowieka co on z tą kasą robi?

  22
  1
 2. Miła pisze:

  O kurde! Na ulotkach wyborczych tego osobnika widniało hasło “Puk puk Postaw na lepsze jutro. Puk puk”
  A, ja głupia myślałam, że to chodzi o mnie, moją rodzinne i mieszkańców gminy….
  To mnie koleś wypukał…

  14
 3. Mikołajowa pisze:

  I co rędzinianinie, dalej uważacie, że Pan Redaktor działa na szkodę gminy, ujawniając tego typu informacje?
  Dalej uważacie, że pisze nieprawdę, szkaluje i pomawia Bogu ducha winnych ludzi?
  Dalej uważacie, że gmina idzie we właściwym kierunku i dobrze jest kierowana?
  Dalej uważacie, że wszystko jest OK ?
  Ile płacicie podatków?
  Ile płacicie za śmieci?
  Ile jeszcze rożnych innych opłat ściga z Was gmina?
  Dalej uważacie, że wójt powinien mieć tak bajońskie dochody, jakby żył w Bizancjum?
  Dalej uważacie, iż radni nie powinni obniżyć pensji wójtowi?

  14
 4. Michał pisze:

  Panie Redaktorze, proszę wystąpić do wójta o informację, ile pieniędzy z naszych portfeli przytulił z tytułu diet, zwrotów kosztów podroży.Ponieważ istnieje domniemanie, że Pan Wójt sporo czasu spędza poza gminą, w podróżach służbowych (co zarzucał mu jego Zastępca w kampanii wyborczej), chcemy wiedzieć ile faktycznie czasu spędza On w gminie.Oczywiście, interesuje nas okres od początku kadencji urzędowania.
  Bo niewykluczone, iż Wójt ma po prostu zbyt mało czasu na urzędowanie w budynku przy ulicy Wolności.

  13
 5. komentarz pisze:

  urlop wypoczynkowy jest dla pracownika świadczeniem, którego nie może się zrzec. Na podstawie art.171 kodeksu pracy nie można wypłacić ekwiwalentu za niewykorzystany urlop gdy pracownik pozostaje w stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy, a tak jest z naszym Wójtem. Sprawę należy jak najszybciej zgłosić do PIP kto podjął decyzję o wypłacie ekwiwalentu i na jakiej podstawie prawnej!!!! Z wysokości ekwiwalentu wnika, że Wójt przez poprzednie 4 lata w ogóle nie był na urlopie, a to dlaczego? Przecież 10 dni urlopu w każdym roku każdy pracownik musi wykorzystać!!!! Przecież Wójta i to nigdy nie ma w urzędzie gdzie jest nawet sekrtarka nie wie, to jest następny skok na kasę tego pana.!!!!!! Co zrobi przewodnicząca rady lub sekretarz my na pewno nie pozostaniemy obojętni. W końcu należy położyć kres bezprawiu!!!!!!!!!!!

  14
  1
 6. Karolina pisze:

  Ustalmy najpierw czy Pan Wójt korzystał z podróży służbowych w trakcie kadencji oraz w jakim zakresie.Bo to wyjaśni dlczego ewentualnie nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego.

 7. z Osiedla pisze:

  Stan prawny aktualny na dzień: 16.12.2019
  Dz.U.2019.0.1040 t.j. – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy

  Art. 282. Wykroczenia przeciwko prawom pracownika związane z wynagrodzeniem, urlopem wypoczynkowym i świadectwem pracy
  § 1.Kto, wbrew obowiązkowi:
  1)nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń,
  2)nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu,
  3)nie wydaje pracownikowi w terminie świadectwa pracy
  – podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

  § 2.Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie wykonuje podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu pracy lub ugody zawartej przed komisją pojednawczą lub sądem pracy.

  Warto zwrócić uwagę na pkt 2 cytowanego paragrafu, gdyż może dotyczyć przedmiotowej sprawy.Pytanie tylko, czy i kto ewentualnie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za taki stan rzeczy.Specjalnie się nie spinam , gdyż w przypadku nałożenia kary grzywny zapłacimy MY – mieszkańcy gminy.

  10
 8. Kuba pisze:

  Podajcie szczegóły tzn za ile lat wziął ta kasę i ile faktycznie wziął na rękę bo rozumiem że kwota 40 Tys to brutto a nie tyle ile dostaje sie na reke bo podatek sie nalezy

  1
  7
  • Mikołaj pisze:

   Nie trolluj forum czytaj ze zrozumieniem.Skoro w artykule napisano, że “wypłacono” czyli że dostał taką kwotę “do ręki” lub na ROR.

   7
   1
 9. Redziniak pisze:

  Kuba , po co podawać szczegóły. Prawo jest bezwzględne. Wójt powinien mieć udzielony urlop.Tak stanowi Kodeks pracy
  Pytanie , kto został wyznaczony aby sprawować nadzór nad urlopami wójta.
  Sprawa nie może być zamieciona pod dywan.Winni powinni zostać rozliczeni.
  Brawo Redaktor Gąsiorski!

 10. Karolina pisze:

  Upoważniony pracownik gminy udziela urlopu wójtowi

  Kierownik jednostki samorządu terytorialnego, tak jak pozostali pracownicy samorządowi, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Od kilku tygodni nie ma w pracy sekretarza. Kto wtedy podpisuje wniosek urlopowy szefa?

  Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 902 ze zm.) pracodawcą wójta jest urząd gminy. Przepis ten jest doprecyzowaniem ogólnej zasady określonej w art. 31 par. 1 kodeksu pracy, z którego wynika, że za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną może dokonywać czynności z zakresu prawa pracy osoba lub organ nią zarządzający albo inny wyznaczony pracownik.
  Z ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że czynności związane z nawiązaniem i ustaniem stosunku pracy, a zatem te, które mają uroczysty charakter, są kompetencją przewodniczącego rady gminy.

  Z kolei większość czynności z zakresu prawa pracy, w tym związane z udzielaniem wójtowi urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych czy szkoleniowych, dokonywana jest przez wyznaczoną przez wójta osobę zastępującą go w obowiązkach służbowych bądź sekretarza gminy. Mechanizm ten wynika z tego, że nie ma w urzędzie wyższej władzy wykonawczej nad wójtem. Przewodniczący rady i pozostali jej członkowie nie są pracownikami samorządowymi i nie uczestniczą w sposób ciągły w procesie funkcjonowania urzędu. Do zadań rady w kontekście pracowniczym należy jedynie ustalanie wysokości wynagrodzenia wójta.
  Pojęcie osoby zastępującej wójta jest szerokie. Może się odnosić zarówno do jego zastępcy – w gminach, których wielkość uzasadnia tworzenie takiego stanowiska – jak i do innego pracownika urzędu, łącznie z sekretarzem gminy. Ustawodawca niejednoznacznie uregulował to zagadnienie z uwagi na to, że urzędy samorządowe mają zróżnicowaną strukturę i wielkość. Wyznaczenie pracownika uprawnionego do akceptacji wniosków urlopowych kierownika powinno się odbywać na podstawie zarządzenia wójta. Osoba, której powierzy takie kompetencje, powinna mieć to zadanie uwzględnione w opisie zakresu obowiązków służbowych.

  Źródło : Bogumił Szumlik materiały prasowe, gazetaprawna.pl

 11. Kuba pisze:

  Wg Twojego rozumowania to jeżeli nie piszesz źle albo zadajesz zwyczajne pytanie to jesteś trollem. Widzę że ta strona jest niestety tendencyjny. Trollem jesteś Ty bo czekasz tylko na same negatywny.

  1
  6
  • Coco Jamboo i do przodu... pisze:

   Pieniążki te, to kwota netto, którą Wójt pobrał z gminnej kasy lub została mu przesłana na jego lub wskazany ROR.
   Myślę, że jest za okres urlopowy wynoszący 68 dni roboczych ( 544 godziny) tj. niedużo więcej niż dwa i pół roku, przyjmując urlop na poszczególny rok, w wymiarze 26 dni.
   Czyli ktoś niedostatecznie czuwam nad tym aby “skierować” Wójta na urlop lub zawiadomić PIP.
   Teraz z tego tytułu ten “ktoś” – niewykluczone, może mieć kłopoty.

 12. Kuba pisze:

  Coco jamboo o to mi chodziło. Dziękuję za wyjasnienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *