zachmurzenie duże
piątek
Reklama
Wójt wyłączył jawność rozprawy. Sprawa o zniesławienie gminy będzie odbywać się za zamkniętymi drzwiami
26 stycznia 2021 r. | 13:28
9

Wczoraj przed Sądem Rejonowym w Częstochowie odbyło się posiedzenie pojednawcze pomiędzy Gminą Rędziny, reprezentowana przez Wójta Pawła Militowskiego, a niżej podpisanym. Posiedzenie dotyczyło prywatnego aktu oskarżenia, jaki gmina złożyła przeciwko mnie. Chodzi o rzekome zniesławienie gminy z art. 212 kodeksu karnego, w związku z publikacjami na temat gospodarki śmieciowej gminy Rędziny.

Gminę Rędziny reprezentował adwokat z kancelarii prawnej Woźniak i Wspólnicy z Krakowa. Tej samej, której o dokumenty w postaci umowy i faktur walczę od kilkunastu miesięcy. Gmina, mimo uchyleń decyzji odmownych wójta, unika ich udostępnienia.

Sprawę prowadzi sędzia Marek Garlik.

Najprawdopodobniej z uwagi na zainteresowanie mediów ogólnopolskich tą sprawą, Wójt Paweł Militowski złożył wniosek o wyłączenie jej z jawności. Sprawa z prywatnego oskarżenia gminy za publiczne pieniądze o zniesławienie gminy Rędziny, które dotyczyło publicznych pieniędzy, z adwokatem wynajętym za publiczne środki, na wniosek wójta została "niejawna".

Do pojednania nie doszło, a główny proces rozpocznie się 13 kwietnia 2021 roku o godz. 8:50 w sali nr 13 w Sądzie Rejonowym w Częstochowie.

Na szczęście w rozprawie będą mogli uczestniczyć przedstawiciele Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, którzy byli obecni na sali rozpraw podczas posiedzenia pojednawczego.

Moim obrońcą jest adwokat Tomasz Bieda, który reprezentuję mnie z ramienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

PAWEŁ GĄSIORSKI9 odpowiedzi na “Wójt wyłączył jawność rozprawy. Sprawa o zniesławienie gminy będzie odbywać się za zamkniętymi drzwiami”

 1. Olek pisze:

  Z pewnością pan redaktor opisał by zbyt dużo niewygodnych faktów wyniesionych z rozprawy

  29
 2. Mysliciel2 pisze:

  Nie rozumiem. Składać akt oskarżenia , a potem na rozprawie głównej wnioskować o wyłączenie jawności.!!??
  Czyżby w sprawie na światło dzienne miały wyjść sprawy osobisto rodzinne wójta? Wtedy takie wyłączenie ma sens!!!
  Bo jeśli nie, to nie widzę żadnej przesłanki aby proces był utajniony!!!
  Na to Postanowienie Sądu (o wyłączeniu jawności) służy zażalenie!!!
  Finanse publiczne jak sama nazwa dowodzi są jawne (poza ściśle określonymi przypadkami , które akurat gminy nie dotyczą). Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie w sposób jawny ściąga się z ludzi podatki. Jednakże w momencie, gdy upomną się o rozliczenie wydatkowania budżetu , czynić zabiegi mające na celu utajnienie procesu.
  Jestem ciekawy , ile MY Podatnicy zapłacimy Kancelarii Prawniczej z Krakowa za reprezentowanie wójta na procesie.
  Ludzie są zbulwersowani postawa wójta. !!
  Czują się oszukani ukrywaniem wydatków z pieniędzy budżetowych .
  Ludzie mają płacić podatki, a w żadnym razie nie mają prawa upominać się o informacje publiczna jak ich pieniądze da wydawane!!!
  To jest skandal!!!!

  34
 3. Mieszkaniec gminy pisze:

  Art. 360. Wyłączenie jawności z urzędu i na żądanie strony
  § 1. Sąd może wyłączyć jawność rozprawy w całości albo w części:
  1) jeżeli jawność mogłaby:
  a) wywołać zakłócenie spokoju publicznego,
  b) obrażać dobre obyczaje,
  c) ujawnić okoliczności, które ze względu na ważny interes państwa powinny być zachowane w tajemnicy,
  d) naruszyć ważny interes prywatny;
  2) jeżeli choćby jeden z oskarżonych jest nieletni lub na czas przesłuchania świadka, który nie ukończył 15 lat;
  3) na żądanie osoby, która złożyła wniosek o ściganie.
  § 2. Jeżeli prokurator sprzeciwi się wyłączeniu jawności, rozprawa odbywa się jawnie.

  27
 4. Mieszkaniec gminy pisze:

  Środki finansowe pochodzące z podatków od mieszkańców naszej gminy a sprawa za zamkniętymi drzwiami .
  Jawność rozprawy jaki może naruszyć ważny interes prywatny ???

  28
 5. Redzinianka pisze:

  Co za farsa. Ujawnianie danych dotyczących nas wszystkich. Czyli gispodorawnie opłatami za śmieci za które płacimy jest tajemnica? Pierwsze słyszę!!! Gdyby sprawa była jawna na pewno znalazło by sie wiele smaczków z czego gmina a raczej pryncypal korzysta w związku z piastowaniem stanowiska. Zamiast zajmować się gmina zapewnia sobie benefity i zabezpieczenia na przyszłość. Oczywiście że zaufanie spadło wszyscy zainteresowani widzą co sie w gmienie wyprawia. Stary skostniały urząd który zmiast służyć mieszkańcom służy urzędnikom a za taki stan odpowiada zarządzający. Przykład idzie z góry nieprawdaż? W Redzinach mieszka mnóstwo fajnych swiatłych ludzi którzy intersuja sie tym co sie dzieje w gmienie i jakie robi postępy. Czas skończyć z traktowaniem miezkancow jak przygłupów którzy nie znają litery prawa i przepisów. Do wszystkich zainteresowanych należy bacznie obserować ew zbierać podpisy na referendum. Ukrycie jawności świadczy o jednym jeśli chodzi o Pana zarządzającego gmina…ma coś do ukrycia? Czy to próba zastraszenia osoby publikujacej na portalu by nie próbowała publikować danych wrażliwych w przyszłości? Cóż wójtem sie bywa a człowiekiem sie jest…..

  32
 6. Mieszkanka z Osiedla pisze:

  Kategorycznie żądamy jawność rozprawy.
  Mieszkańcy chcą w liczny sposób wziąć czynny udział w rozprawie wszak to o nasze finanse chodzi !!!

  30
 7. Patryk pisze:

  Czego boi się wójt?
  Bardzo dziwne zachowanie p.Militowskiego, który chce wyłączenia jawności sprawy.
  Widocznie chodzi o ukrycie przed opinią publiczną jakichś niewygodnych faktów .

  36
 8. Rędziniak pisze:

  patryczku siedz na dupie i zamij sie swoim klubikiem

  1
  19
  • Oddziałowy pisze:

   Rędziniak beneficjent lepszego jutra broni mocodawcę jak niepodległości niczym Rejtan rozdziera szaty na forum…???

   14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *