bezchmurnie
15°
12°
środa
Reklama
Wójt przyznawał nagrody bez pisemnych powiadomień pracowników i bez uzasadnienia podstaw ich przyznania!
26 lutego 2021 r. | 10:47
14

Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach wykazała nieprawidłowości związane z przyznawaniem przez Wójta Gminy Rędziny pracownikom podległym bezpośrednio Wójtowi Gminy Rędziny. Nagrody były przyznawane bez indywidualnych pisemnych zawiadomień dla pracowników o przyznaniu nagrody wraz ze wskazaniem uzasadnienia podstaw ich przyznania!

PAWEŁ GĄSIORSKI

W latach 2016 - 2019 w miesiącach: marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu wszystkim pracownikom Urzędu Gminy Rędziny podległym bezpośrednio Wójtowi Gminy Rędziny przyznano i wypłacono kwartalne nagrody uznaniowe bez imiennego uzasadniania powodów ich przyznania, z pominięciem indywidualnych pisemnych zawiadomień dla pracowników o przyznaniu nagrody wraz ze wskazaniem uzasadnienia podstaw ich przyznania. Powyższym naruszono art. 105 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.), zgodnie z którym odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika. Ponadto, zgodnie z art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1202 z późn. zm.), pracownikowi samorządowemu, za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę. Brak uzasadnienia przyznawanych nagród był również niezgodny z regulaminem wynagradzania pracowników Urzędu Gminy Rędziny wprowadzonym zarządzeniem Nr 41/2009 Wójta Gminy Rędziny z dnia 1 czerwca 2009 r. (ze zmianami), w którym w § 10 ust. 4 wymieniono przesłanki uzasadniające wypłatę nagród uznaniowych dla pracowników. Ww. nagrody były wypłacane na podstawie zbiorczych list podpisanych przez p. Pawła Militowskiego – Wójta Gminy Rędziny.

Nieprawidłowość w tym zakresie stwierdzono również podczas poprzedniej kontroli kompleksowej gospodarki finansowej Gminy Rędziny, co znalazło odzwierciedlenie w wystąpieniu pokontrolnym Znak: WK-610/43/4/16/17 z dnia 13 lutego 2017 r. Za wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem spraw pracowniczych pracowników Urzędu Gminy Rędziny odpowiadał pracownik Referatu Organizacyjnego.

Nadzór w tym zakresie sprawowali:
- od dnia 15 września 2015 r do dnia 15 kwietnia 2018 r. p. Krzysztof Popiel – były Sekretarz Gminy Rędziny,
- od dnia 1 lipca 2018 roku do dnia 11 stycznia 2019 r. p. Agnieszka Olszewska – były Sekretarz Gminy Rędziny,
- od dnia 4 lutego 2019 r. p. Agnieszka Rydecka – Sekretarz Gminy Rędziny.

Wniosek nr 13
Wzmocnić nadzór nad pracownikami Referatu Organizacyjnego w zakresie przygotowania dokumentacji potwierdzającej prawidłowe przyznawanie nagród pracownikom Urzędu Gminy Rędziny, stosownie do art. 105 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.) oraz art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1282 z późn. zm.), mając na uwadze art. 68 i art. 69 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 869 z późn. zm.).14 odpowiedzi na “Wójt przyznawał nagrody bez pisemnych powiadomień pracowników i bez uzasadnienia podstaw ich przyznania!”

 1. Mieszkańcy Gminy pisze:

  To już jest niebywały skandal, aby w tak podstawowej kwestii , jaką jest procedura przyznawania nagród i premii, popełniać tak kardynalne błędy!!!!!
  Ilu rzeczywiście pracownikow gminy merytorycznie przygotowanych jest do wykonywania obowiązków ?????
  Matko i córko, co się wyprawia w tej gminie. !!!!!!!
  Tego wcześniej nigdy nie było!!!!!!

  32
  • Boguś pisze:

   To już nawet nie był błąd, ponieważ nic nie zrobiono w tej kwestii i błędu popełnić nie można było.
   To według mnie jest ZANIECHANIE !!

   23
  • Mieszkanka Gminy pisze:

   Mnie osobiście nie dziwi brak uzasadnienia ponieważ jestej jedną z bardzo wielu mieszkanek naszej gminy , która dokładnie wie za co urzędniczki otrzymują nagrody i premie.
   Tego uzasadnienia nie wypada ze względów moralnych ujawniać na piśmie , za to grożą kary a nie nagrody.

 2. Ehe pisze:

  Już mnie chyba nic nie zaskoczy, bajzel na kółkach

  25
 3. Lelum Polelum pisze:

  Najśmieszniejsze jest to, że ci ludzie przyznając sobie nagrody, popełniali tak dziecinnie proste błędy. Teraz pytanie, czy robili to celowo czy też z niewiedzy!!!!!!
  Quo vadis Rędziny!!!

  25
 4. Mieszkańcy Gminy pisze:

  Gdzie była wówczas Komisja Rewizyjna.?????
  Czy kontrolowała to zagadnienie?????
  Najbardziej rażące jest to że działano wbrew Prawu Pracy oraz Regulaminowi Wynagradzania nomen omen opracowanego przez gminę ???

  27
  • Mieszkanka Gminy pisze:

   Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Rędziny w poprzedniej kadencji (2014 -2018 ) był ”
   Szymon Wiśniewski radny z listy Pawła Militowskiego oraz członkowie komisji
   Agnieszka Bajor radna z listy Pawła Militowskiego
   Jolanta Bloma radna z listy Pawła Militowskiego
   Łukasz Kulesza radna z listy Pawła Militowskiego
   Dominik Glica radny z listy Waldemara Chmielarza zatrudniony na Gminnej Hali Sportowej najpierw przez Urząd Gminy a później przez GOK w Rędzinach a jeszcze później dodatkowo w Szkole Podstawowej w Koninie

   kto miał kontrolować wyjazdy , delegacje wójta jego radni i radny na garnuszku gminy ???

   20
 5. Koniniok pisze:

  Ja zadam bardziej bezczelne pytanie:
  Gdzie byli wówczas prawnicy z Kancelarii Prawniczej z Krakowa?

  20
 6. Agusia pisze:

  Z pisma RIO można wywnioskować, że pracownicy otrzynywali premie uznaniowe co kwartał. Czyli nie mniej niz 4 razy w roku. !!!
  A czy od momentu pandemii te kwartalne premie również były pracownikom przyznawane i za co ?
  Ogólnie , niech pan wójt określić się, jaka była podstawą i uzasadnienie przyznania premii uznaniowych.

  30
  1
  • Justysia pisze:

   Zgadzam się urzędniczki otrzymywały nagrody , premie uznaniowe i z tego co wiem wcale nie za pracę a za ….. !!!

 7. Mily pisze:

  Już robią podjazd na taczke przy gminie on coś przeczowa że go wywioza

  25
  1
  • nurek bez płetw pisze:

   czyli co……………………………………… tzw. kadra zarządzająca byłą kiepskiej jakości ??

   15
 8. Wodz123 pisze:

  Nagrody ? Za co? I jakim prawem?? Redaktorze myślę że naprawdę telewizja jest potrzebna ,aby pokazać całej Polsce jaki skandal wychodzi w tej gminie ,bo ci ludzie są bez grama honoru i powinno się ich skompromitować i pokazać całą prawdę ,aby nikt z nich nie mógł już w żadnym urzędzie pracować bo najbliższych latach tylko my mieszkańcy musimy płacić za te długi !!!

  20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *