zachmurzenie umiarkowane
17°
17°
poniedziałek
Reklama
KM PSP w Częstochowie
Strażacy ćwiczyli na lotnisku w Rudnikach
29 września 2021 r. | 12:40
0

Od 20 do 23 września strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie ćwiczyli na lotnisku w Rudnikach.

Scenariusz ćwiczeń:
Do zdarzenia dochodzi w momencie podejścia do lądowania na pasie 26R samolotu Cessna 152 z dwuosobową załogą. Samolot lądując uderza podwoziem w samochód terenowy który w sposób nieuprawniony wjechał na teren lotniska, sforsował bramę na płytę lądowiska po czym wtargnął na pole wzlotów.

W wyniku uderzenia podwoziem samolotu w samochód terenowy następuje oderwanie podwozia głównego a następnie gwałtowne przyziemienie samolotu na pasie 26R. Załoga samolotu samodzielnie wyłącza instalację elektryczną samolotu, zakręca krany z paliwem i oddala się od samolotu na bezpieczną odległość. W wyniku uszkodzeń konstrukcyjnych samolotu wywołanych nagłym przyziemieniem dochodzi do wycieku paliwa i po krótkiej chwili do zapłonu samolotu. Kierowca samochodu terenowego który doprowadził do zdarzenia w wyniku obrażeń traci przytomność i pozostaje w samochodzie który zatrzymuje się bezpośrednio przy uszkodzonym samolocie. Całą sytuację obserwuje pracownik lotniska - osoba kierująca lotami która o zaistniałym zdarzeniu bezzwłocznie telefonicznie na nr alarmowy 112 informując o zdarzeniu służby ratunkowe.

Cel ćwiczeń:
Sprawdzenie możliwości przejazdu drogami wewnętrznymi zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej między zabudowaniami aeroklubu, sprawdzenie możliwości manewrowania pojazdami pożarniczymi po płycie lotniska, doskonalenie budowania linii wężowych oraz dostarczania wody do pożarów, doskonalenie umiejętności poruszania się w strefie silnego zadymienia, doskonalenie wdrożenia procedur związanych z wypadkiem lotniczym, organizacja oraz trening łączności, doskonalenie umiejętności dowodzenia w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych wydarzeń, sprawdzenie przygotowania pracowników lotniska na wypadek powstania wypadku, pożaru i innych zmiennych. /KM PSP w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *