zachmurzenie duże
piątek
Reklama
RIO: Skarbnik gminy nie miał dokumentu potwierdzającego powierzenie obowiązków i odpowiedzialności na piśmie!
04 marca 2021 r. | 09:33
9

Kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach wykryła kolejne nieprawidłowości. Tym razem w zakresie ustaleń ogólno-organizacyjnych w Urzędzie Gminy Rędziny.

Chodzi o powołanie skarbnika gmina bez pisemnego powierzenia jej obowiązków.

PAWEŁ GĄSIORSKI

W okresie od dnia powołania, tj. od 11 marca 2019 r. do dnia 9 lipca 2020 r. nie dokonano pisemnego powierzenia p. Anecie Pasieka – Skarbnikowi Gminy Rędziny obowiązków i odpowiedzialności w zakresie prowadzenia rachunkowości jednostki, wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi, dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym, dokonywania wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych. Przepis art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2077 z późn. zm.) stanowi, że głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych, jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie: prowadzenia rachunkowości jednostki; wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi dokonywania wstępnej kontroli: a) zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym, b) kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych. Ponadto, art. 54 ust. 8 ww. ustawy o finansach publicznych określa, że przepisy dotyczące głównego księgowego stosuje się odpowiednio do głównego księgowego budżetu państwa, głównego księgowego części budżetowej oraz skarbnika (głównego księgowego budżetu jednostki samorządu terytorialnego).

Zgodnie z wyjaśnieniami kierownika jednostki, brak dokumentu potwierdzającego powierzenie obowiązków i odpowiedzialności na piśmie Skarbnikowi Gminy był niedopatrzeniem pracownika.

W trakcie kontroli, w dniu 9 lipca 2020 r. p. Paweł Militowski – Wójt Gminy Rędziny pisemnie powierzył Skarbnikowi przedmiotowe obowiązki i odpowiedzialność.

Wniosek nr 14
Wzmocnić nadzór nad pracownikami Urzędu Gminy Rędziny w zakresie prawidłowego stosowania określonych przepisami procedur, mając szczególnie na uwadze art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 869 z późn. zm.).9 odpowiedzi na “RIO: Skarbnik gminy nie miał dokumentu potwierdzającego powierzenie obowiązków i odpowiedzialności na piśmie!”

 1. Ciekawski sąsiad pisze:

  Czy w takim razie wszystkie czynności podjęte przez tą panią przed wydaniem odpowiednich dokumentów są ważne czy nieważne ?!

  16
 2. Mily pisze:

  W tej gminie są ludzie zatrudnieni z łapanki. Znasz się na pieniądzach? Tak to będziesz skarbnikiem?

  14
 3. Mieszkanka Gminy pisze:

  Wójt pi 7 latach na stanowisku wójta gminy zachowuje się jak nowicjusz.
  W naszym urzędzie nic nie funkcjonuje prawidłowo.

  Nowo zatrudnieni przez wójta urzędnicy mają jeden wspólny mianownik są jego znajomymi .

  Wójt na niczym się nie zna poza zadłużaniem naszej gminy
  to skąd jego znajomi mają coś umieć !!!
  PUK !!! PUK !!!

  12
 4. Mieszkanka Gminy pisze:

  Wójt po 7 latach na stanowisku wójta gminy zachowuje się jak nowicjusz.
  W naszym urzędzie nic nie funkcjonuje prawidłowo.

  Nowo zatrudnieni przez wójta urzędnicy mają jeden wspólny mianownik są jego znajomymi .

  Wójt na niczym się nie zna poza zadłużaniem naszej gminy
  to skąd jego znajomi mają coś umieć !!!
  PUK !!! PUK !!!

  12
 5. Mieszkanka z Osiedla pisze:

  Kierownikiem jednostki tj. urzędu gminy zgodnie z obowiązującymi przepisami jest wójt gminy.
  Śmieszne jest ,tłumaczenie wójta ,że brak dokumentu potwierdzającego powierzenie obowiązków i odpowiedzialności na piśmie Skarbnikowi Gminy w okresie od 11 .III 2019 r. do 09 VII .2020 r. było niedopatrzeniem pracownika.

  W trakcie kontroli, w dniu 9 lipca 2020 r. p. Paweł Militowski – Wójt Gminy Rędziny pisemnie powierzył Skarbnikowi przedmiotowe obowiązki i odpowiedzialność.
  Czy w naszym urzędzie jest cokolwiek realizowane prawidłowo zgodnie z przepisami wydaje mi się ,że musimy jak najszybciej zorganizować referendum.
  Osobiście podejmę te działania zaraz po świętach .
  Prośba do wszystkich mieszkańców o przemyślenie tematu i mobilizację do działania.

 6. Chyży Rój pisze:

  Ciekawe jak bogate nagrody wójt porozdawał z Naszych podatków. Wydaje mi się, że bardzo bogate, bo nie chce ujawnić tych danych w trybie informacji publicznej. Nie rozumiem, dlaczego ukrywa przed podatnikami wydatki z budżetu. Z Ich ciężko zapracowanych pieniędzy ?

 7. Z miasta pisze:

  Jeśli w pokontrolnych wnioskach nie ma mowy o rażącym naruszeniu prawa, skutkujacym skierowaniem sprawy do Prokuratury lub CBA, uznajć trzeba opisane nieprawidłowości , za “wypadek przy pracy”. Pan wójt dostał zalecenia i pewnie je konsekwentnie realizuje.
  A Wy robicie z igły widły!
  Przestańcie atakować władze gminy, tylko wspomóżcie ichvw działaniu

  4
  3
 8. Mily pisze:

  Jestem z miasta to widać słychać i czuć
  Z miasta .Wspomagac ? A on będzie dalej uprawiał swoją prywate?

  2
  2
 9. wierny wyborca pisze:

  dejta już spokój tymu chłopakowi dejta spokój. !!!!

  2
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *