bezchmurnie
10°
10°
sobota
Reklama
RIO: Gmina Rędziny naruszyła ustawę o finansach publicznych
18 marca 2021 r. | 11:09
3

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach w swojej kontroli wykrywał, że gmina Rędziny, mimo takiego obowiązku, nie przeprowadziła audytu wewnętrznego, czym naruszyła art. 274 ust. 3 i art. 275 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Jak tłumaczył się wójt ze złamania ustawy o finansach publicznych? Z tłumaczeniem można zapoznać się poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI

W 2017 r. nie zapewniono prowadzenia audytu wewnętrznego, pomimo iż w uchwale Nr 102/XXXII/2016 Rady Gminy Rędziny z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy Rędziny na rok 2017 kwota dochodów i przychodów oraz kwota wydatków i rozchodów przekroczyła 40.000.000,00 zł. Powyższym naruszono art. 274 ust. 3 i art. 275 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2016 r poz. 1870 z późn. zm.). Zgodnie z ww. przepisami, audyt wewnętrzny prowadzi się w jednostkach samorządu terytorialnego, jeżeli ujęta w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego kwota dochodów i przychodów lub kwota wydatków i rozchodów przekroczyła wysokość 40.000,00 tys. zł. Audyt wewnętrzny prowadzi audytor wewnętrzny zatrudniony w jednostce albo usługodawca niezatrudniony w jednostce.

W ww. uchwale w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2017 r. ustalono:
a) dochody budżetu gminy w wysokości 37.969.972,00 zł
b) wydatki budżetu w wysokości 43.255.272,00 zł
c) przychody w kwocie przychody 5.569.142,00 zł
d) rozchody w kwocie 283.842,00 zł.

Zgodnie z wyjaśnieniami p. Pawła Militowskiego – Wójta Gminy Rędziny, brak przeprowadzenia audytu wewnętrznego w gminie za 2017 rok nie był umyślnym działaniem. W gminie powstał nowy obowiązek, z którym wiązało się przeprowadzenie właściwych procedur. Ponadto, w pierwszym kwartale roku 2017, który jest dla budżetu bardzo ważnym i czasochłonnym okresem sprawozdawczym, nastąpiły również zmiany na stanowisku skarbnika. Złożoność zaistniałych w tym czasie okoliczności spowodowała nieświadome zaniechanie przeprowadzenia audytu wewnętrznego w Gminie Rędziny za 2017 rok. W kolejnych latach w Urzędzie Gminy Rędziny audyt był prowadzony przez usługodawców: w roku 2018 na podstawie umowy zawartej dnia 5 lutego 2018 na okres od 5 lutego 2018 r. do 5 lutego 2019 r., a w latach 2019 - 2020 na podstawie umowy zawartej dnia 14 sierpnia 2019 na okres od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.

Za gospodarkę finansową Gminy Rędziny odpowiadał p. Paweł Militowski – Wójt Gminy Rędziny, któremu zgodnie z art. 276 ww. ustawy o finansach publicznych, przypisane są zadania związane z audytem wewnętrznym w jednostce samorządu terytorialnego.3 odpowiedzi na “RIO: Gmina Rędziny naruszyła ustawę o finansach publicznych”

 1. Kowal pisze:

  Jak to jakiś wał na tym forum napisał….. ” “Ta informacja z RIO jest napisana językiem prawniczym dla przecietnych ludzi, mało zrozumiałym”. .Wszystko jest w zasadzie w najlepszym porządku. ?????????
  Ciemny narodzie przejrzyj wreszcie na oczy. !!!
  Poprzednik nieporównywalnie mniej nawywiwijał i szybciutko został usunięty
  Teraz wszystko wam pasuje?

  27
  2
 2. Mieszko pisze:

  Nieświadomie nie było Audytu!!! Hahahaha, kogo to interesuje że była zmiana skarbników??? Kogo pytam się??
  Przestań mydlić oczy i się wybielać, widać kogo ty zatrudniasz w tym urzedzie!!! Ludzi którzy nie znają podstaw prawnych ktore ich dotyczą!!! To nie klocki do układania tylko gospodarka finansowa Gminy…
  Trzeba skończyć z tymi kłamstwami..

  25
 3. Mieszkaniec Osiedla pisze:

  Przez gminę przetacza się fala propozycji zagospodarowania infrastruktury po szkole przy Osiedlu w Rędzinach.
  Przedstawiam konkretną propozycję, na zagospodarowanie tych budynków i utworzenie, (oczywiście po odpowiedniej adaptacji i aranżacji wszystkich pomieszczeń szkolnych) – DZIENNEGO DOMU SENIOR+ (nazwa placówki może być oczywiście zmodyfikowana) – na wzór tego, który znajduje się w Drochlinie, w gminie Lelów.
  Zajęcia mogą być podobne do tych w Domu Seniora w Drochlinie. tj.
  Uczestnikami zajęć w Dziennym Domu „Senior +” mogą być osoby: (plan zajęć do modyfikacji i dostosowany do konkretnych potrzeb seniorów oraz władz gminy)
  – nieaktywne zawodowo,
  – w wieku 60+,
  – będący mieszkańcami Gminy RĘDZINY,
  – samodzielne.
  Uczestnicy zajęć będą mogli korzystać z wszechstronnego wsparcia w zakresie usług świadczonych przez Dzienny Dom „Senior+”:
  – socjalnych, w tym gorący posiłek,
  – edukacyjnych,
  – kulturalno-oświatowych,
  – aktywności ruchowej i kinezyterapii,
  – sportowo-rekreacyjnych,
  – aktywizujących społecznie,
  Propozycja według mnie jest godna uwagi i przemyślenia przez władze gminy Rędziny, a w szczególności przez mieszkańców gminy.
  P.S. Niestety trzeba zainwestować w takową Placówkę. Myślę, że taki obiekt dla Seniorów jest bardziej niezbędny niż stadion piłkarski, do którego budowy trwają gorączkowe przygotowania !!!!

  11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *