pochmurnie
16°
14°
wtorek
Reklama
shutterstock
Premie dla młodych rolników
16 sierpnia 2023 r. | 12:32
8

30 sierpnia 2023 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie Premii dla młodych rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Podobne wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 cieszyło się sporym zainteresowaniem. Teraz można się będzie starać o otrzymanie większego dofinansowania niż w latach ubiegłych – 200 tys. zł.

O przyznanie Premii dla młodych rolników z PS WPR 2023-2027 mogą się ubiegać osoby fizyczne, które:
- w dniu złożenia wniosku będą pełnoletnie, ale nie ukończą 41 roku życia;
- nie rozpoczęły jeszcze prowadzenia działalności rolniczej albo rozpoczęły ją nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
- mają numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący albo zobowiążą się do ich uzupełnienia;
- złożą biznesplan, do którego realizacji się zobowiążą.

Pomoc ma charakter ryczałtu i wynosi 200 tys. zł (wypłata środków będzie realizowana w dwóch ratach). Otrzymane fundusze mogą zostać przeznaczone m.in. na:
- inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi
- do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich
- do sprzedaży;
- zakup nieruchomości rolnych;
- zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
- inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
- zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu i pojazdów służących wsparciu prowadzonej działalności;
- zakup oprogramowania komputerowego.

Wnioski o przyznanie wsparcia można będzie składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR od 30 sierpnia do 29 września 2023 r.8 odpowiedzi na “Premie dla młodych rolników”

 1. młody student pisze:

  Dlaczego premiowani mają być wyłącznie młodzi rolnicy. Rolnicy są w tym kraju dostatecznie premiowani. Otrzymują dopłaty do hektara, dopłaty do paliwa, preferencyjne kredyty na zakup maszyn rolniczych. inne gratyfikacje, o których pozostali młodzi mogą tylko pomarzyć.
  Czyli co , inni młodzi ludzie w Polsce mają jechać za chlebem do Niemca na szparagi ?

  • hałabała pisze:

   Młody człowieku jesteś już prawdopodobnie dostatecznie stary by zrozumieć jak to działa. Premiują ich ale ostarecznie chcą się ich pozbyć, masz jeść koncernowe odpadki w kolorowych opakowaniach kupione od pana z zagranicy, masz tyrać na kolanach dla tego pana na polu za granicą, kupić 15 letnie auto od tego pana które wyrzucił jego syn na złom, płacić masz tylko kartą a jak będziesz niegrzeczny to zostanie zablokowana, masz płacić podatki, daniny, vaty i sratataty za prowadzenie firmy i zakup ciasnej nory w bloku, żeby ci sie odechciało takich pomysłów. Jeśli o zrozumiałeś to już wiesz co robić. Między innymi nie marudź tylko kup od tego rolnika to co tam sobie uchował i nie żaluj mu, on ciężko pracuje i ciesz się że jeszcze masz możliwość kupić polską żywność, bo będziesz żarł to co łopatą z ziemi na zachodzie zebrali i do plastikowego pudełeczka wpakowali z datą ważności 2 lata, obłożone daninami i podatkami, kupione w sklepie który prowadząc kreatywną księgowość nie płaci podatków w tym kraju. A jeśli nie chcesz tyrać na kolanach u niemca to przestań siedzieć na internecie, zacznij się uczyć i myśleć.

   1
   7
   • Jadźka pisze:

    Czy według ciebie wyjście z UE uzdrowi polski sektor rolnictwa i wiele innych gałęzi przemysłowych ? Narracja jaką wrzuciłeś na forum definitywnie kasuje dalszą możliwość naszego członkostwa w UE. Pewnie z obrzydzeniem kupujesz zagraniczne produkty z sklepach wielkopowierzchniowych. Stawiam, że albo sam produkujesz żywność, albo nabywasz ją u zaprzyjaźnionego rolnika. Z pogardą wypowiadasz się o “panach z zagranicy”, ale nie bierzesz jednego pod uwagę, że te znienawidzone “pany z zagranicy” dostarczają do polskiego rolnika najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, maszyny, komponenty i wiele innych dóbr służących do uprawy roli. Tylko dlatego, że po 89 w Polsce upadły wszystkie sektory gospodarcze. Do dzisiaj tego nie odbudowano. Nawet nie ma takiego zamysłu.
    Jeśli masz jakiś swój pomysł na to, aby wszystkim Polakom (nie tylko rolnikom) żyło się lepiej i zdrowiej, podziel się z nami.

    P.S. A, co do zdrowej żywności, to rzeczą oczywistą jest, że polski rolnik stosuje w swoich uprawach środki chemiczne, które są nieodzowne do produkcji. Środki te w większości sprowadzane są z zagranicy, ponieważ nasze fabryki dawno temu przestały produkować cokolwiek. Gospodarstw ekologicznych w kraju jest może jakiś promil ogółu. Musisz tez pamiętać o jednym. Nie ma możliwości kupienia od producenta – rolnika w pełni zdrowej żywności, bo to dla niego byłoby nieopłacalne. Bez zastosowania środków chemicznych plony są mniej wydajne, mniej odporne na zarazę, zmniejsza się ilość wyprodukowanego produktu. Niestety, Świat chemią stoi.
    Z powodu zubożenia, Polacy zmuszeni są do kupowania w wielkich sklepach z powodu mniejszych cen. A towar jest taki sam jak u “ciemiężonego” na wszystkie możliwe sposoby rolnika.
    Pomimo tego wolę, aby sprzymierzeńcem moim była UE , a nie poplecznicy dawnego ZSRR.

    8
    2
    • mieszkaniecrudnik pisze:

     od pzyjaciół ukraińców kupuj zboże techniczne, niech mają, w końcu takie biedne w wołyniu tylko nas pruli jak króliki ale nie rabowali , aaa i jedz sól do posypywnaia ulic od przyjaciół tuska, zakładam że jesteś osobą otyłą z wielkim brzuszyskiem i zakupy w lildu dziś odbyły się owocne i jest co rzreć na zapas ? a jutro będzie pierdzenie cały dzień po tym grilu z kiełbasom za 14.99??

     • Kukuła disco pisze:

      komu się nie podoba miejsce Polski w UE niech bierze kostur na grzbiet i wypier***a do ruskich onuc.!

     • gad_z_rakowa pisze:

      @ “Kukuła disco” – dobrze sie robi w tej junii za 4 euro na godzine? czy masz wyższy level i szorujesz toalety na dworcu w dublinie za siedem funciaków ? można powiedzieć że odniesłeś sukces bo masz bieżącą wodę i nie walisz do wiadra jak łojce, pogratulować 🙂

     • Jadżka pisze:

      gad, mieszkaniecrudnik – nie wiedziałam, że jesteś taki pierdolni*ty !

 2. Prawdziwy Patriota Polak pisze:

  Ignorować ruskie onuce na forum. Nie damy zrobić z Polski kołchozu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *