zachmurzenie duże
piątek
Reklama
fot. OSP Rędziny
OSP Rudniki i OSP Rędziny w czołówce antyrankingu jednostek OSP
20 stycznia 2021 r. | 11:56
12

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach udostępniła "ranking" najbardziej aktywnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie częstochowskim. W ubiegłym roku, biorąc pod uwagę liczbę pożarów, miejscowe zagrożenia i alarmów fałszywych, najbardziej aktywną jednostką całego powiatu oraz powiatów ościennych, była Ochotnicza Straż Pożarna w Blachowni.

OSP Blachownia w 2020 roku, według oficjalnych danych, miała łącznie 228. wyjazdów. Drugą najbardziej aktywną jednostką była Ochotnicza Straż Pożarna we Wrzosowej (183. wyjazdy), a trzecią OSP w Mstowie (176. wyjazdów).

KW PSP w Katowicach poinformowała również o jednostkach, które mają największą liczbę niezrealizowanych wyjazdów (odmowa wyjazdu). Liderem tego anty-zestawienia jest OSP Konopiska - aż 43 odmowy wyjazdów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się OSP Dąbrowa Zielona - 16. odmów oraz OSP Radoszewnica i OSP Stary Cykarzew, które po 15. razy odmówiły wyjazdu. W rankingu tym czołowe miejsca zajmują jednostki z gminy Rędziny. OSP Rudniki zajęła szóstą lokatę, a OSP Rędziny dziewiąte miejsce.

top10 najaktywniejszych jednostek OSP w powiecie częstochowskim:
OSP Blachownia - 228. wyjazdów
OSP Wrzosowa - 183. wyjazdy
OSP Mstów - 176. wyjazdów
OSP Koniecpol II - 141. wyjazdów
OSP Olsztyn - 129. wyjazdów
OSP Kruszyna - 128. wyjazdów
OSP Kłomnice - 127. wyjazdów
OSP Cisie - 126. wyjazdów
OSP Lubojna - 115. wyjazdów
OSP Mykanów - 106. wyjazdów

top10 jednostek z największą liczbą odmów:
OSP Konopiska - 43. odmowy
OSP Dąbrowa Zielona - 16. odmów
OSP Radoszewnica - 15. odmów
OSP Stary Cykarzew - 15. odmów
OSP Grabowa - 13. odmów
OSP Rudniki - 12. odmów
OSP Czarny Las - 11. odmów
OSP Aleksandria - 11. odmów
OSP Rędziny - 10. odmów
OSP Nieznanice - 10. odmów
OSP Lelów II - 10. odmów
OSP Koniecpol Stary - 10. odmów
OSP Jacków - 10. odmów

PAWEŁ GĄSIORSKI12 odpowiedzi na “OSP Rudniki i OSP Rędziny w czołówce antyrankingu jednostek OSP”

 1. Waldek Pawlak pisze:

  Brawo Kościelec!!!.
  Brawo Konin!!!
  Czym spowodowane są odmowy wyjazdu do zdarzeń w Rędzinach i Rudnikach. Po co w takim razie inwestować w te OSP??
  Skandal!!!!!!!!

  29
  7
 2. druh pisze:

  Nie każdy ma czas na wyjazdy, może chłopaki kierowcy nie mieli, może był jakiś inny problem. Fakt, że kilkanaście niezrealizowanych wyjazdów to jest bardzo dużo, ale może tych powodów była cała masa. Wiele jednostek OSP to wydmuszki, mam nadzieję, że tak nie jest i nie będzie w Rudnikach i w Rędzinach. Chętnych do pracy za marny ekwiwalent jest niewielu.

  16
  10
 3. Starszy Motopom(PiS)ta pisze:

  Najlepiej jest siedzieć w domu i czekać na biblijną mannę z Nieba. !!!
  Druhowie z Kościelca i Konina problemów nie mają.
  Brawo druhowie. Tak trzymać!!!!!

  12
  2
 4. Po prostu..... pisze:

  Zlikwidować Remizy w Rędzinach i Rudnikach, a sprzęt przekazać pracowitym strażakom w Kościelcu i Koninie!!!

  18
  2
  • Koniniok pisze:

   Jak są problemy, to znaczy ,że ktoś beznadziejnie zarządza tymi strażakami.
   Ujawnić nazwiska funkcyjnych, rozliczyć i podziękować za prace.

   14
   2
 5. Ehe pisze:

  Z tego co kojarzę to są OCHOTNICZE straże pożarne. Są to ludzie, którzy w ramach swojego wolnego czasu jadą na akcję, gdy zawyją syreny. Na codzień prowadzą normalne życie. Mają rodziny, pracę, jakieś zainteresowania, obowiązki. Nie stoją całymi dniami pod remizą i nie czekają na zgłoszenie. Przykro jest czytać takie wynurzenia. Zamiast podziękowań, kopniak w d….. Trochę nie na miejscu.

  8
  8
 6. Starszy Motopom(PiS)ta pisze:

  Czyli w Koninie i w Kościelcu OSP obsługują bezrobotni, którzy mają czas na wyjazd.
  Taka teoria…
  Faktycznie ręce opadają……

  13
  2
 7. Rędzinianin pisze:

  Autor niestety nie zadał sobie trudu wyjaśnienia pojęcia “odmowa wyjazdu”, dzięki czemu artykuł w kontekście działań OSP Rędziny i Rudniki zyskał wydźwięk bardzo negatywny. Niesłusznie. Sformułowanie to funkcjonuje m.in. w systemie obsługi interwencji jednostek ochrony ppoż. z poziomu m.in. stanowiska kierowania danego komendanta PSP i znaczy tyle samo co “brak możliwości wyjazdu” – powodów może być wiele (choćby awaria pojazdu czy inne problemy techniczne, brak kierowcy itd.). Przy sumie interwencji 66 w roku 2020, tych niezrealizowanych jest 10 (co daje raptem 15%, nie jest to zły wynik). Niestety przykładowo dla jednostki OSP Kościelec ilość niezrealizowanych wyjazdów nie jest podana, a interwencji w roku 2020 mieli znacznie mniej, bo 40. OSP Konin: 24 wyjazdy. Niestety autor podaje tylko suche dane statystyczne, nie zestawiając ich ze sobą, co również wpływa na odbiór artykułu. Uprzedzam – nie jestem działaczem OSP Rędziny, jednak jako mieszkaniec tej miejscowości i strażak PSP z kilkunastoletnim stażem zdarzało mi się obserwować ich pracę i była ona bez zarzutu. Szkoda że przez taki niezbyt rzetelny artykuł nasza jednostka OSP traci w oczach czytelników tego portalu.

  6
  12
  • druh z Marianki R. pisze:

   Panie!
   Skoro tak wszystko jest cacy, w takim razie po co Komenda Wojewódzka PSP robi takie zestawienia. Czemu one służą.?
   Te , jak Pan powiadasz awarie, brak kierowców wozów bojowych, inne, muszą z czegoś wynikać. Tutaj trzeba się temu przyjrzeć dogłębnie. Mogą być przyczyną również niewłaściwego zarządzania daną jednostka OSP. Wówczas jest to bardzo spory problem. A niewłaściwe zarządzanie można rozpatrywać w kategoriach niedopełnienia obowiązków.

   21
   2
   • Rędzinianin pisze:

    Ale w którym miejscu napisałem że jest kolokwialnie mówiąc “cacy”? Nie mówię że nie ma nieprawidłowości, bo nie znam powodów braku wyjazdów wspomnianych w artykule jednostek, ale wiem że jeśli takie są, to na pewno wydział operacyjny KM je zauważy. Zwróciłem jedynie uwagę na brak rzetelnego i obiektywnego wyjaśnienia tematu. Dane statystyczne z kolei służą różnym celom, ale nie mogą być jedynym wyznacznikiem jakiegokolwiek postępowania (prosty przykład: statystyczne średnie wynagrodzenie).

    1
    6
 8. Prezes pisze:

  Ooo……. redaktor likwidator OSP

  1
  5
 9. Mieszkaniec Osiedla pisze:

  ryży ???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *