pochmurnie
16°
14°
wtorek
Reklama
Gmina Rędziny siódma w powiecie częstochowskim
22 sierpnia 2023 r. | 12:45
10

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało ranking zamożności gmin w Polsce. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu zostały podzielone przez liczbę ludności. I tak powstał ranking, który wyłonił najbogatsze i najbiedniejsze samorządy w 2022 roku.

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów z kwotą 29 425,54 zł na osobę. Z kolei najbiedniejszą gminą jest Jasło z kwotą 3188,09 zł na osobę.

Niestety wśród najbiedniejszych samorządów w Polsce znalazła się gmina z naszego regionu. To Blachownia, która jest szóstą najbiedniejszą gminą miejsko-wiejską w Polsce i najbiedniejszą gminą w województwie śląskim. Gmina Blachownia jest najniżej w historii od samego początku tego rankingu.

Jak wypadła gmina Rędziny? W porównaniu do 2021 roku gmina spadła w rankingu z 407. na 567. miejsce wśród gmin wiejskich w Polsce. W powiecie częstochowskim gmina zajęła siódma miejsce na 16. gmin.

ranking najbogatszych gmin powiatu częstochowskiego:
Lelów śląskie - 5113,63 zł
Starcza śląskie - 5100,62 zł
Kruszyna śląskie - 5081,30 zł
Dąbrowa Zielona śląskie - 5069,42 zł
Poczesna śląskie - 4975,38 zł
Przyrów śląskie - 4929,19 zł
Rędziny śląskie - 4685,01 zł
Janów śląskie - 4667,24 zł
Olsztyn śląskie - 4391,14 zł
Kamienica Polska śląskie - 4385,74 zł
Kłomnice śląskie - 4203,42 zł
Konopiska śląskie - 4081,25 zł
Koniecpol śląskie - 4074,71 zł
Mykanów śląskie - 4001,71 zł
Mstów śląskie - 3994,03 zł
Blachownia śląskie - 3501,89 zł

PAWEŁ GĄSIORSKI10 odpowiedzi na “Gmina Rędziny siódma w powiecie częstochowskim”

 1. Marek pisze:

  Za rudego gada Nasza Gmina idzie na dno!!!
  Jeżeli nic nie zrobimy na wyborach to czeka nas dno!!!!
  Najwyższe podatki, najwyższe opłaty za śmieci i zadłużenie tylko rośnie !!!

  16
  • Janek pisze:

   To może weź się do roboty, będziesz zarabiał więcej, zapłacisz większy podatek – gmina będzie bogatsza. Jak ambicją większości mieszkańców gminy jest 3200 zł na ręke w ZF czy innym kołchozie pracy w Częstochowie, to z czego tutaj gmina ma ściągać podatki? A ile osób robi na czarno? Zmiana samorządu magicznie podwoi Ci pensje na koncie? To świadczy tylko i wyłącznie o tym ile mieszkańcy kasy wrzucają do wspólnej skarbonki, wyżej w rankingu są gminy bez przemysłu i produkcji, bo mieszkańcy mają łeb na karku i pracują uczciwie.

   14
   • gad_z_rakowa pisze:

    spójrz – ty za celną poradę otrzymujesz MINUSY a wiecznie niezadowolony kmiotek-nieudacznik PLUSY, zastanawiam się kto to czyta i kto ocenia, czy tylko robole i hołota ? jest tu jakaś moderacja czy może moderacja pcha taką antygminną narrację aby siać zgorszenie?

    • gruba kasa pisze:

     gad, walisz ze służbowego, to może napisz jaką kwotę do tej pory z pieniędzy PODATNIKÓW wydał wójt, tylko na nagrody i premie dla koleżanek ?
     Bedzie tego z półtora miliona ?

   • podchmielonywikary pisze:

    Janku, czy ty jesteś głupi czy bezczelny?
    Nie obrażaj pracodawców operujących na terenie gminy, nie obrażaj podatników. Nigdy żaden wójt i radni nie doprowadził do takiego zadłużenia gminy, jakie jest obecnie. Poprzednik zostawił nadwyżkę 8 milionów złotych. Nigdy też żaden wójt nie wydał bezmyślnie tyle kasy na premie i nagrody dla koleżaneczek., szczególnie w okresie pandemii, gdzie ruch w gminie był znacznie ograniczony lub całkowicie wstrzymany. Pieniędzmi podatników szasta się na lewo, prawo, bo gmina nie ma prawdziwego gospodarza, Prawdziwego fachowca.
    Janku, popatrz ile zakładów pracy oraz prywatnych przedsiębiorców działa na terenie gminy. Zarzucasz im zatrudnianie ludzi na czarno i uchylanie się od płacenia danin do gminy ? Janku, ile podatku od 2014 roku od właściciela lotniska w Rudnikach ścignął do gminy wójt. Miała to być rzeka pieniędzy, która miała poprawić jeszcze bardziej sytuację finansowa gminy. Mieszkańcy gminy pracują uczciwie i rzetelnie odprowadzają podatki i inne daniny do gminy. Niektóre z tych danin są jednymi z najwyższych w Powiecie. np. opłaty za śmieci. To w gminie trzeba szukać przyczyn niewłaściwego gospodarowaniem budżetu. Tam i tylko tam.

    10
 2. Marek pisze:

  Za to z tych naszych słabych pensji rudy gad ma najwyższe wynagrodzenie!!!!

  14
 3. Gustlik pisze:

  Januszku. Zmienić należy nie samorząd, tylko ludzi, którzy znaleźli się tam przez przypadek, spryt , kłamstwa i manipulacje.
  Januszku, nie da się zmienić samorządu, gdyż należałoby to uczynić ustawą. Nie znasz się na tych sprawach. Dorośnij jeszcze.
  Jest takie powiedzenie ” ja cię nie pierdo*ą nie podnoś koszuli”.

 4. Mieszkanka Kościelca pisze:

  Na samym początku urzędowania wójta, słyszałam, ile to milionów złotych zasili budżet gminy, z tytułu płacenia podatków od właścicieli lotniska. !!!
  Dzisiaj pytam wójta i radnych, ile tego podatku zdążyliście ściągnąć do tej pory do gminy?
  Jakie są zaległości z tego tytułu na dzień dzisiejszy ?
  Od 2016 trwa postępowanie komornicze dot. poprzedniego właściciela lotniska .Wartość terenu została oszacowana na kwotę 26 748 800 zł.
  I pytanie najważniejsze czy Aeroklub Częstochowski odprowadza podatek do gminy, od części zajmowanego lotniska, czy teren zajmowany przez AE posiada status OGRANICZPONEJ CERTYFIKACJI – (LUPOC) ? Jakie kwoty wpływają do budżetu gminy ?
  Nie wiem, czy dobrze się orientuję, ale ustawa “o podatkach i opłatach lokalnych” w art. 7 ust. 1 pkt. 3) ustawowo zwalnia grunty zajęte pod części lotnicze lotnisk publicznych z podatku od nieruchomości, w przypadku posiadania statusu LUPOC !!!
  Czy prawdą jest, że do gminy z terenu lotniska Rudniki wpływa ZERO podatku, oraz innych opłat ?
  Bodajże w roku 2016 Komornik Sądowy prowadził licytację komorniczą. Czy została ona już zakończona i z jakim efektem finansowym dla budżetu gminy ?

 5. Janek pisze:

  Co ma zadłużenie gminy do wpływu podatku? Tu chodzi o kase która cała wpływa, a nie czy ktoś szasta na lewo i prawo. Poprzednik mógłby nawet 200 mln pozostawić w kasie, a w żaden sposób nie wpłynęło by to na dochód brutto na mieszkańca. Doskonale zdaje sobie sprawe z tego ile działa zakładów pracy i co? Mamy dochód na głowę niższy niż w jakimś Przyrowie. A jak ktoś nie zna osoby praucjącej na szaro, to niech rzuci pierwszy kamieniem, ba jestem pewien, że każdy zna osoby pracujące nawet na czarno. Co mają śmieci do dochodu? To są liczby przed wszelkimi daninami, a śmieci tak, mamy o złotówkę lub dwa drożej niż inne gminy w powiecie (być może dlatego że Rędziny są najdalej od wysypiska w konopiskach?). Rudniki to chyba jedyne lotnisko w całym powiecie, biorąc hipotetyczny podatek to i tak Rędziny powinny być już dawno na piedestale rankingu. W Lelowie nie ma lotniska, nie ma cementowni, nie ma innych większych zakładów i co? Prawie 500 zł dochodu na głowę więcej! A jaki wniosek z tego płynie? Winni są w przeważającej wielkości podatnicy (albo uchylający się od podatków oraz beneficjenci socjalni) oraz Przedsiębiorcy. Gospodarowanie budżetem to już zupełnie inna para kaloszy. Gdybyśmy mówili o dochodzie netto, to możnaby było się poużalać nad Włodarzami. Statystyka jest bezwględna. Trzeba brać się do roboty a nie obwiniać cały świat że się nie powodzi.

 6. Marzenka pisze:

  Janku, gdyby Aeroklub oraz właściciel lotniska płacił należne podatki, które miejsce wówczas zajęłaby gmina w tym zestawieniu,?
  Janku, czy byłby to istotny wzrost?
  Janku, jak można uchylić się od płacenia podatków, bo chętnie skorzystam?
  Janku, ilu pracowników gminy nie płaci podatków do gminy ze względu zamieszkiwania na innym terenie?
  Janku, uważasz podatników w gminie za oszustów, czy obiboków ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *