zachmurzenie umiarkowane
26°
25°
poniedziałek
Reklama
fot. UG Rędziny
Kryzys, kryzysem. Ale gdzie podziało się ponad 7 mln zł zostawione przez poprzedniego Wójta?
05 czerwca 2020 r. | 15:40
12

Od dłuższego czasu, Urząd Gminy Rędziny publikuje różnego rodzaju informacje na temat kryzysu finansowego w różnych samorządach. Brakiem pieniędzy Wójt najpewniej próbuje wytłumaczyć brak inwestycji.

Zadam zatem Wójtowi Pawłowi Militowskiego publicznie jedno pytanie. Na co wydał zaoszczędzone przez Wójta Waldemara Chmielarza zostawione w kasie urzędu 7 031 088,09 zł?

Żaden inny Wójt w powiecie częstochowskim, na starcie swojej kadencji, nie miał takich pieniędzy.

Gdzie są te pieniądze?

PAWEŁ GĄSIORSKI12 odpowiedzi na “Kryzys, kryzysem. Ale gdzie podziało się ponad 7 mln zł zostawione przez poprzedniego Wójta?”

 1. Krzysztof pisze:

  Tak się zastanawiam jedna kobieta więcej dużo kosztuje a jak jest ich w sumie cztery ???

  21
 2. Marzenka pisze:

  Imprezy i szkolenia integracyjne w atrakcyjnych miejscach kraju . Delegacje , szkolenia i nagrody za wyjazdy itp.itd

  16
 3. Naja22 pisze:

  Najgorsze to że wójt wydał ogromne środki i nie potrafi powiedzieć na co

  15
  • Przywodca stada pisze:

   Teraz tez robi szopki z udzieleniem informacji , ile nagrod ,i w jakiej kwocie rozdał kolezankom i kolegom w gminie.
   Dlaczego to robi.? Czyżby te nagrody były tak porażająco wysokie, że teraz jest wstyd przed ludźmi.?Czy też może nagrody sa porazająco wysokie, gdyż były dane pod naciskiem (lub szantażem)?

   13
 4. KK pisze:

  REFERENDUM !!!!

  25
 5. Mieszko pisze:

  Wójt swoje, ale o radnych nikt nic nie mówi!!! Przecież to rada jest organem uchwałodawczym a wójt wykonawczym. Wojt przygotowuję uchwały a Rada ma to zatwierdzić w głosowaniu lub nie!!! Ale nasi radni pod presją Pana wójta głosują wszystko, bez względu, czy to jest już potrzebne, czy są na to fundusze!!! Zawsze można zaciągnąć zobowiązania, bo co tam..
  To wlasnie radni majà tutaj najwiecej do powiedzenia w samorządzie, to oni podejmują decyzję w głosowaniu!!! Ale coż większość zaleznych radnych od szanownego Pana wojta, drudzy mają swoich bliskich na etatach ktorymi dryguje Wójt i jak tu głosować przeciwko!!!
  To radni powinni otworzyć oczy na to co tam w tych uchwalach dostają, wiecej czytać i podejmować głos na sesjach, a nie tylko klikać “ZA”. Ludzie opamietajcie się, bo za chwilę zobowiązania przekroczą roczny budżet !!!!!! Radni !!!!! To wy wezmiecie na siebie to zadłuzenie gminy i to wy bedziecie za to ponosić odpowiedzialność!!!! Nie mieszkancy!!! Większość radnych jest już drugą kadencję razem z szanownym Wójtem, a wiec przejmowali budżet z dużą nadwyżką!!!! A dziś po waszych rządach mamy już duży deficyt!!! To wszystko jest dostepne dla was jako radnych i możecie się o wszystkim dowiedzieć, jakie mamy w gminie zadłuzenie!!! Czy wy o tym nie wiecie!!! Ludzie po co wy tam jestescie!!!działać na niekorzyść naszego społeczenstwa!!!

  14
  • WONG pisze:

   Nareszcie ktoś napisał prawdę o “Naszych ” radnych. Brawo Mieszko .

   12
  • dziadek do orzechów pisze:

   Fajny głos na forum obserwatora życia politycznego i samorządowego w gminie.Założę się, że teraz wszystko będzie można, w razie czego, “zwalić” na państwa radnych.No, bo przecież wszystkiemu teraz winni mogą być radni.Jak sukces, to ja, a jak porażka to radni. Tylko, że tych sukcesów w gminie, jak dotąd NIE MA!
   Uważam, że jeśli radni nie dostawaliby tak przygotowywanych przez wójta uchwał, to pewnie budżet gminy byłby inny.Bardziej stabilny.Inwestycje, bardziej trafione i wyważone. Przykład, proszę bardzo, pierwszy lepszy.
   Wójt Militowski ,w trakcie pierwszej kampanii opowiadał, że musi koniecznie zbudować kanalizacje dla pozostałych “nieskanalizowanych” mieszkańców gminy, gdyż w przeciwnym razie na gminę będą nakładane kary ze strony UE – .OK.Przyjęliśmy to do wiadomości.
   I co dalej.Jak sprawa ma się na dzień dzisiejszy?.Dlaczego zatem nie buduje do tej pory kanalizacji, w pozostałych miejscowościach, tylko karierę rozpoczął od budowy oczyszczalni ścieków. To tak, jakby budowę domu rozpoczął od montażu dachu.Gdzie jest realizacja zapowiedzi skanalizowania całej gminy, przed obawą utraty pieniędzy budżetowych na poczet ewentualnych kar? Czyli co, wówczas kłamał, czy po prostu nie daje sobie z tym wszystkim rady.?
   W tym miejscu, radnym powinny zapalić się lampki ostrzegawcze, że wójt idzie w złą stronę.Nie robi tego, czego oczekują mieszkańcy gminy, tylko wprowadza do realizacji swoje wizje i pomysły.Niestety radni nie reagują.Czekają.Obserwują uważnie działania wójta. Według nich wszystko jest super.Gmina kwitnie.Jest prawie jak w Eldorado.Nie robią zupełnie nic, aby ukierunkować wójta na konkretne, pożyteczne dla wszystkich działania.A przede wszystkim działania, które uchroniłby budżet gminy od katastrofy.
   Drugi przykład. Dlaczego radni nie reagują na zakup kosztownych znaków drogowych, urządzeń technicznych (które po ustawieniu na ulicy szkolnej w Koninie nagle znikają), nazw ulic i ustawienia tychże na dziurawych drogach gminnych.Dlaczego nie motywują wójta do naprawy dróg gminnych.Przykładem takim jest ulica Cmentarna, Kościuszki w centrum Rędzin, oraz inne, gminne ulice, ważne dla społeczności lokalnej.Ze spokojem zgadzają się na budowę drogi w polach i mało liczącej się, ale sprawnej ulicy Wodnica w Rudnikach?
   Jeśli nawet przyjąć, że radni nie posiadają minimalnej wiedzy z zakresu samorządu, to przy prawidłowo przygotowanych uchwałach i takich, które nie godzą w finanse publiczne gminy, daliby pewnie sobie jakoś rade,Łapka w gore i jest OK.Ale warunek jeden.Mądre, rzetelnie przygotowane uchwały i odpowiednio przygotowany do roli samorządowca wójt , który każdą złotówkę dokładnie obejrzy zanim ją wyda.Niestety, radni są ćwiczeni na okoliczność tego, czy mogą przegłosować inne uchwały, takie, które obciążają budżet gminy.Uchwały które w gruncie rzeczy, mogłyby być przedmiotem debaty w terminach późniejszych, a może i w ogóle.Bo nie były one priorytetowe.Tak się niestety dzieje.Proszę również zauważyć, kto jest szefową komisji finansów. Osoba, która posiada (albo i nie posiada) wykształcenie zasadnicze zawodowe? To, jakie ta osoba ma pojęcie o finansach publicznych, doświadczenie z finansami, wiedzę z dziedzin pokrewnych finansom? – ŻADNEGO!!. Dlaczego zatem została wybrana.Bo jakieś ramy ludzkiej przyzwoitości i uczciwości przecież chyba istnieją.? Czy są to jedynie ramy zimnej kalkulacji i cwaniactwa?
   Jaki jest stan finansów gminnych, wszyscy chyba widzimy.Niestety, nie widzi tego komisja rewizyjna w gminie.Nie widzą tego inni radni.Więc pytam.Po jaką cholerę tam poszliście.Posiedzieć, napić się kawy, herbaty, wody mineralnej, wziąć dietę i spokojnie udać się domu, w fałszywym poczucie dobrze spełnionej roli?Poszliście szanowni radni do rady gminy wyłącznie dla pieniędzy?
   Czy według Was, szanowni radni wszystko jest OK.?Wszystko gra?.Wszystko jest w należytym porządku?. Przecież takim działaniem zrujnujecie gminę doszczętnie, a potem będziecie wzajemnie przerzucać się odpowiedzialnością, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji? Czy Wy, drodzy państwo radni, zdajecie sobie sprawę z tego, co się stanie z gminą, jak będziecie dalej, ramię w ramię z wójtem, podążać tą drogą, drogą po równi pochyłej.? Czy dociera to do Was, że gminą, jak tak dalej pójdzie, może zarządzać wyznaczony przez rząd, Komisarz?! Dlaczego nie oponowaliście w sprawie zatrudniania na poszczegolnych stanowiskach ludzi w gminie.To że jest to domena wójta wie male dziecko, ale Wasz głos jest też bardzo istotny, gdyż to Wy sprawujecie pieczę nad wójtem. Wy, drodzy radni, jesteście z mocy prawa umocowani wyżej niż wójt i powinniście mobilizować (kontrolować) człowieka, jeśli popełnia błędy, aby ustrzec budżet gminy.Rozumiecie to do końca?
   Na koniec smutna uwaga.Jeśli przyjąć ,że wójt Miilitowski “ma przewagę” w radzie gminy, to z rożnych powodów trudno oczekiwać od państwa radnych samodzielnego myślenia i działania. Robią tak, jak każe im wójt.Jedynie garstka (3-4) radnych próbuje działać.

   12
   • Obserwator pisze:

    Jedna uwaga… jeśli wójt zrobiłby kanalizację przed oczyszczalnią to gdzie to wszystko z tej nowej kanalizacji miałoby płynąć ?

    3
    10
    • Dziadek do orzechów pisze:

     Uwaga OK!
     A,gdy wójt nie wybuduje kanalizacji dla pozostałej części gminy? , to co wtedy? Bo, takiej gwarancji nie ma, przy obecnej sytuacji finansowej gminy. Wówczas możemy powiedzieć o przeinwestowaniu?
     Proszę zauważyć, że dotychczasowa oczyszczalnia ogarniala wszystkich podłączonych.☺

 6. Janko Muzykant pisze:

  Niech pokażą w TV gminnej, jak pracują radni w Komisjach przed sesjami. Zobaczymy wtedy , na co kogo stać.
  Bo na Sesjach szału nie ma. Jedna pani radna tradycyjnie zgłasza urządzenie nagrywające. Pozostali siedzą cichutko. Widać , że tam nie ma żadnych sporów kompetencyjnych.. Chwilami myślę że to chyba gmina Kleszczów .

  10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *