zachmurzenie duże
piątek
Reklama
fot. GZK/UG Rędziny
GZK Rędziny na skraju bankructwa. Gdzie podziało się ponad 7 mln zł po Chmielarzu?
08 kwietnia 2020 r. | 12:53
44

Urząd Gminy Rędziny informuje o fatalnej sytuacji finansowej Gminnego Zakładu Komunikacji w Rędzinach. Wystarczyło kilka tygodni przestoju i zakładowi grozi likwidacja.

"W sytuacji obowiązującego stanu epidemii Gminny Zakład Komunikacyjny w Rędzinach utracił ok. 80 proc. przychodów, które uzyskiwał ze sprzedaży biletów. Sytuacja finansowa tej jednostki staje się z dnia na dzień coraz trudniejsza. Jeśli strona rządowa nie udzieli wsparcia, może dojść do likwidacji zakładu" - czytamy na stronie urzędu.

– Nasz zakład utracił miesięcznie przychody w wysokości co najmniej 65 tys. zł z tytułu sprzedaży biletów miesięcznych (z uwzględnieniem dopłaty z Urzędu Marszałkowskiego) oraz 35 tys. zł z tytułu sprzedaży biletów jednorazowych. Przychód spadł więc o 100 tys. zł. w skali 1 miesiąca – wylicza Adam Wolski, kierownik GZK. – Wszystkie koszty stałe pozostają bez zmian, poza kosztami paliwa, które poprzez zmianę rozkładu jazdy na “tymczasowy” uda się nieco ograniczyć – dodaje.

- Osiągnięte przychody zakładu na kwiecień to jedynie ok. 25 tys. zł wobec 100 tys. zł uzyskiwanych zwykle ze sprzedaży biletów. Oznacza to, że zabraknie 75 tys. zł – podsumowuje Adam Wolski.

Władze gminy i kierownictwo zakładu apelują o rządowe wsparcie GZK. Bez tego, zakład może nie przetrwać.

W tej sytuacji pozostaje zapytać Wójta Pawła Militowskiego, co się stało z wielomilionową nadwyżką finansową, którą po swojej kadencji pozostawił w kasie gminy Wójt Waldemar Chmielarz (pisałem o tym TUTAJ)? Gdzie są te pieniądze?

PAWEŁ GĄSIORSKI44 odpowiedzi na “GZK Rędziny na skraju bankructwa. Gdzie podziało się ponad 7 mln zł po Chmielarzu?”

 1. Izak pisze:

  Gmina od kilku lat jest bardzo źle zarządzania!!!!Wybór Pawła na wójta to był zły wybór

  51
  2
  • Marzenka pisze:

   W GZK Rędziny w chwili obecnej jest aż 3 kierowników Jeden to sąsiad wójta i piosenkarza z kościoła w Rudnikach gdzie gra na gitarze , Drugi to jego zastępca oraz Trzeci tj. właściwy były kierownik dzięki wygranej w sądzie przywrócony na stanowisko kierownika .W taki sposób jest ich trzech,

   18
   • Fikoł pisze:

    No to jak wrócił dawny kierownik to szybko trzeba zwolnić sąsiada wójta I tak nie jest lepszy od p.Rzeszowa wiec po co mu płacić nadaremnie.

    14
 2. Piotrek pisze:

  Bardzo mały procent poszedł na mijanki w Koninie, oznakowania nowych ulic w gminie(ciekawe jaki był koszt za postawienie jednej tabliczki z nazwą ulicy), na ekwiwalent za niewykorzystane urlopy, na podwyżki. Wymieniać możemy wiele ale co to da, pieniędzy już nie ma i nikt ich nie odda.

  32
  1
  • Iks Igrek Zet pisze:

   Ci, co głosowali na Pawła powinni do końca życia chodzić po gminie w worach pokutnych.
   Jeszcze ta gmina nigdy dotąd nie miała takich problemów z utrzymaniem płynności finansowej.Ostatni wójt zostawił ponad 7 mln nadwyzki”.Na co to wszystko poszło.Gdzie są te pieniądze!!!!!!!!!
   Jak mogliście losy gminy powierzyć w rece ludzi , którzy nie mieli żadnego, powtarzam żadnego doświadczenia w samorządzie. Jeden, pracownik Poczty Polskiej , drugi Zakładów Karnych.

   41
   1
 3. PR110 pisze:

  ‘Nadwyżka’ nie ma tu nic do rzeczy, po prostu nie ma pasażerów nie ma przychodów,sama dotacja budżetowa nie wystarczy zresztą dotować nie calosci kosztów. Może wróci MPK albo likwidacja i forma połączenia ze spółką miejską.?Taki ‘oddzial zamiejscowy MPK,linie byłyby obslugiwane przez gminne autobusy a na Rk może przegubowce ale z gminnej bazy i tutejszymi kierowcami.’. Wszyscy by na tym skorzystali.Pasażerów i tak będzie z roku na rok coraz mniej to i mniej kursów….

  6
  18
  • dla kogo to lepsze jutro??? pisze:

   To może, żeby nie było dalszych komplikacji, przekażecie już teraz całość gminy pod Częstochowę.
   Po co potem kombinować i dorabiać nową ideologie?
   Przypomnę wszystkim kolejny raz te znamienne słowa “Przyrzekam, że jak mnie wybierzecie, będę dbał o budżet gminy, i przywrócę gminne forum”.
   Zadbał o budżet gminy???????????????????

   24
  • -aaa- pisze:

   Pasażerowie może i ubywają ale to nie jeden problem. Wójt nie inwestuje w GZK nic, zakup autobusów MAN to nie inwestycja tylko dodatkowe koszty nie inwestuje nic w budynki które zaczynają się walić są to budynki które pamiętają głęboką komune poza warsztatem ogrzanie tych budynków (część węglem część prądem) powoduje ogromne koszta, kolejnym kosztem dla zakładu jest linia Latosówka za którą GZK nie dostaje pieniędzy, pieniądze wpływają do gminy. To tak na szybko , jeszcze inne rzeczy by się znalazły.

   21
   1
  • WONG pisze:

   Piszesz Kolego PR110 totalne bzdury. “Oddział zamiejscowy MPK” – też coś. “Przegubowce na Karolinę ” – kolejna bzdura. Nie pamiętasz czasów “56”

   15
   1
   • PR110 pisze:

    Linia Rk powinna być linią “kręgosłupem” komunikacyjnym gminy z największą częstotliwością kursów a nie Konin rzut beretem od skrzyżowania w Rudnikach. Jazde na śledzia niedostosowanymi do ówczesnych potrzeb czerwonymi, przeżartymi rdzą, autobusami pamiętasz? Za małymi “Solariami” pamiętasz? Dwa bilety zamiast jednego pamiętasz? Linia Rk powinna być linią “kręgosłupem” komunikacyjnym gminy z największą częstotliwością kursów. Niestety ale Konin i Marianka chyba musi zacząć się przesiadać (R skrzyżowanie Rudniki, Osiedle Rm) bo frekwencja jest marna.Najlepiej byłoby upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i połączyć… obie miejscowości linią autobusową o przyzwoitej częstotliwości.Jako linia przebiegająca tylko na terenie jednej gminy mogłaby być nawet “bezpłatna”! Częstotliwość linii Rm to dziś trzeci świat. Czasy się zmieniły, wiele się zmieniło, dziś do pozyskania pasażera potrzebna jest współpraca samorządów. A gmina od wielkiego dzwonu kupi kilka autobusów, dotacja to śmiech na sali ledwie ok.półtora miliona rocznie bo więcej nie można.

    2
    17
 4. Mieszkaniec gminy pisze:

  Jeszcze trochę a cała gminę puści z torbami,komu potrzebna była droga za 1,3mln zł prowadzącą w pola….??? Kolejna inwestycja której należałoby się przyjrzeć… A za nie długo, nasz wspaniały włodarz doprowadzi gmine na skraj bankructwa i w taki sposób będzie chciał ją oddać pod włączenie do Częstochowy….. A my ludzie poniesiemy z tego powodu tylko duże nie potrzebne koszty,i życie w Rędzinach stanie się dość droższe.

  25
  • Karolina City pisze:

   No właśnie.Czy wybudowanie drogi w polach jest komuś potrzebne.Zauważmy, ze w sąsiedztwie nowiutkiej drogi, znajdują się pola.Ich wartość można dokładnie oszacować.W tej chwili nie przedstawiają znacznej wartości jako pola rolne, którejś tam klasy.Podejrzewam, ze jest to klasa powyżej III.Nikt kupnem takich pól nie jest aktualnie zainteresowany.Z bardzo prostego powodu.Nie było do tej pory stosownej infrastruktury, aby starać się o odrolnienie takiej działki.Pytanie jest natomiast zasadnicze.Czy wybudowanie nowej drogi na ulicy Prostej, bedzie mieć wpływ w późniejszym okresie, na przekształcenie części tych pól, w działki budowlane?
   Jak sądzicie, o ile wówczas wzrasta wartość takiej działki,Chciałem przypomnieć radnym i wójtowi, iż do teraz czekają na swój remont, ulice w centrum gminy :Kościuszki, Cmentarna w Rędzinach oraz Parkowa w Koninie.Nie wspomnę o wielu innych drogach gminnych.Czy nasze podejrzenia są słuszne, czas pokaże.

   22
   • Marzenka pisze:

    Warto zobaczyć kto posiada grunty , nieruchomości działki wzdłuż nowo wybudowanej ulicy Prostej w polach.Dla kogo wybudowano drogę w polach dla zajęcy i dla ……………

    23
    • Krzysiek pisze:

     Spokojnie, i do tego powolutku dojdziemy…?

     18
    • katotaliban pisze:

     Jeśli ul.Prosta połączyłaby się z ul.Wodnicą (w planie na BIP widać było poszerzenie końcówki) to inwestycja nie byłaby całkowicie od czapy.Dla mieszkańców wystarczy.Przedłużanie dalej do drogi powiatowej to za duże koszty budowy i utrzymania później. Poza tym na lotnisku kiedyś organizowano np.pokaz sztucznych ogni, na imprezy masowe poza miastem to dobry teren ale z bardzo trudnym dojazdem.

     1
     14
    • Piotrek pisze:

     Rudy?

     14
     1
   • Piotrek pisze:

    Wartości nie było, ale już jest, sprawdźcie plan zagospodarowania, ceny wzrosły o x%

 5. ... pisze:

  Poprosimy Pana Redaktora, o uzyskanie od wójta informacji na temat jego delegacji służbowych oraz byłego zastępcy wójta, za cały okres urzędowania.Okaże się wtedy, czy obaj panowie mieli czas zarządzać gminą.
  Proszę sobie przypomnieć ostatnie wybory, gdzie jeden z kandydatów na wójta, zarzucał wójtowi nadmierne korzystanie z delegacji służbowych.Mówiąc bardzie jaśniej, nieobecność wójta w miejscu pracy, mogła mieć wpływ na jakość zarządzania gminą.Kiedy będziemy dysponować wiedzą na temat delegacji obu wójtów, wyjawi nam się wówczas prawdziwy obraz zarządzania tą jednostką samorządu terytorialnego.
  Po uzyskaniu tych danych, prosimy Pana Redaktora o felieton w tej sprawie.

  17
 6. Piotrek pisze:

  A po co “Pan Wójt” postawił “domki” na ulicy bankowej w redzin ach skoro wsadził tam starsza bezradna babcie a patologia się panoszy np w blokach czy to marianka czy osiedle np

  15
  • Gabryś pisze:

   Wójt domki postawił nie uzgadniając z nami.Bóg jeden raczy wiedzieć w jakim celu.Pan Redaktor powinien ustalić jaki koszt ponieśliśmy z tego tytułu.Ile kosztowało do dzisiaj utrzymanie tych wszystkich pakamer.
   Na początku było hasło, że to dla tych, co nie płacą czynszu.Ale to wierutna bzdura, gdyż żaden z tych postawionych na bankowej drewnianych domków, nie spełnia wymogów prawnych mieszkania socjalnego.!!!!!!!
   Musimy pomoc panu wójtowi rzetelnie rozliczyć się, na co wydawał nasze pieniądze przez tyle lat!

   15
 7. Wodz123 pisze:

  Cóż tutaj można napisać , źle rozplanowane pieniądze z gzk , gminy – nie stać ich w dobie kryzysu ,aby mieszkańca zapewnić transport ? Myślę ,że tak bo gospodarność kierownika bądź osoby rządzącej ta gmina działa tylko w ich stronę ciekaw jestem ile osób wie że były kierownik gzk też już pracuje dalej w firmie ktoś spyta jak to przecież zwolnili jego a takto gość sądził się kilka lat i spowrotem musieli go przywrócić bo nie słusznie zostal zwolniony co do gospodarności jak mogą wchodzić w stan likwidacji?? Obciąć może pensje obecnemu kierownikowi ale tak się nie stanie bo będą kombinować ,aby zwolnić połowę załogi z kierowców by móc później powiedzieć że mają braki . Pic na wodę . Gzk to już od dawna nie jest firma gminna tylko kierownika i wójta którzy traktują ją jak prywatna

  19
 8. Licealista pisze:

  To nie tak, że w marcu pewnie 90% uczniów nie korzystało z wykupionych biletów miesięcznych. Gzk mogło ograniczyć kursy na podstawie tego, o której godzinie jest najwięcej osób, a nie że autobusami o 10-12 łącznie przejedzie kilkanaście osób i tracić na tym, a nie zyskać.

  11
  • PR110 pisze:

   Bilet miesięczny wieloprzejazdowy należy zwrócić jak najszybciej, a nie czekać aż minie termin jego ważności bo trudno udowodnić że się z niego nie korzystało. Można domagać się zwrotu części za niewykorzystane dni. Nie wiadomo czy w ogóle są jakieś regulaminy, przepisy wewnętrzne w GZK co do sposobu zwrotu, bo generalnie zwrot się należy bo są to podstawowe prawa konsumenta. W przewozach kolejowych i niektórych miastach zasady zwrotu są wyprost ujęte w regulaminie przewozów.Być może trzeba by zapytać jakąś instytucję UOKiK albo Urząd Marszałkowski, który wypłaca gminie refundację i ma wpływ na to czy bilety są sprzedawane zgodnie z prawem.

   5
   6
  • Marzenka pisze:

   W GZK Rędziny w chwili obecnej jest aż 3 kierowników Jeden to sąsiad wójta i piosenkarza z kościoła w Rudnikach gdzie gra na gitarze , Drugi to jego zastępca oraz Trzeci tj. właściwy były kierownik dzięki wygranej w sądzie przywrócony na stanowisko kierownika .W taki sposób jest ich trzech,

   16
 9. Marzenka pisze:

  W GZK Rędziny w chwili obecnej jest aż 3 kierowników Jeden to sąsiad wójta i piosenkarza z kościoła w Rudnikach gdzie gra na gitarze , Drugi to jego zastępca oraz Trzeci tj. właściwy były kierownik dzięki wygranej w sądzie przywrócony na stanowisko kierownika .W taki sposób jest ich trzech,

  13
 10. organista pisze:

  Pogonić tych laików, niech pan Rzeszot dźwignie wreszcie z kolan GZK!!!!!!!!!!

  15
  1
 11. PR110 pisze:

  Ludzie a Wy jeździcie tymi autobusami :)) czy tylko szukacie dziury w całym bo jest okazja ? GZK robi się pustą wydmuszką bo prawie wszyscy mają samochody i własne nogi ale trochę kultury. Koronawirus chyba naprawdę szkodzi , uszkadza milionom Polakòw szare komórki.Nie dotyczy partii PiS oni stracili je dawno temu albo ich nie mieli.

  3
  13
 12. Janek pisze:

  Taki Andrzej B. biznesmen wspierał Pawła swoim kapitałem
  Organizował wiece i też to wyrysał.

  3
  4
  • Don Corleone pisze:

   Dlatego wyrysął, bo stary B domagał się od Pawła dofinansowania do pieca CO.Paweł wałków robić nie bedze i nie pomógł.

   4
   4
   • Mieszkaniec gminy pisze:

    Kto ma z tego korzystać jak wspaniały włodarz podniósł wiek dla seniorów nieodpłatnie korzystających z tego środka transportu…dzieci i młodzież siedzą w domu bo sytuacja do tego zmusiła. Krótko mówiąc wystarczyło nie wielkie zakrzsztuszenie się finansami a widać jak Gminne przedsiębiorstwo jest wspaniałe gospodarowane. Ludzie otwórzcie oczy przecież ta gmina od dwóch kadencji nawet sprowadzana do bankructwa i szykowana pod zyski dla osób trzecich którzy murem stoją za obecnym włodarzem….. Ale kiedyś prawda wyjdzie na jaw jak to włodarz gmina władał…..z której nic nie zostało a radni co ślepi sa…. Albo nie chcą tego dojrzec,nie zmienia to faktu że są współwinni sytuacji jaka się kreuje w nasze gminie w nie długiej przyszłości……

    12
    • Starszy Motopom(PiS)ta pisze:

     Gdyby nie Pan Redaktor, to Komisja Rewizyjna nie jest w stanie ( lub celowo nie chce) wyjaśnić kwestie związane z wydawaniem środków publicznych przez wójta, o które upomina się w naszym imieniu Pan Redaktor.Dobrze, że zafunkcjonował nam to forum, bo przynajmniej wiemy, o co w gminie caman.Chociaż wójt robi wszystko, abyśmy posiadali tylko te wiadomości, które on nam łaskawie poda na stronie gminy oraz w periodyku gminnym.Jak wiemy, tam wszystkiego nie ma.Nie ma tych kwestii, które z naszego punktu widzenia wydają się podejrzane i chybione.
     Popatrzcie, jak wielki lament roztoczono nad gminnym zakładem komunikacji, który rzekomo popada w ruinę, a ja pytam – co to za budowla powstaje po starym ;przedszkolu w Rędzinach.Tam mury pną się do góry.Czy to ma być inwestycja niezbędna dla funkcjonowania mieszkańców gminy.?Czy jest to niezbędna inwestycja, pierwszej potrzeby.?
     Co z dokończeniem planowanego skanalizowania całości gminy.Kiedy ruszy budowa kanalizacji oraz oczyszczalni – przepompowni “pod lasem” w Koninie, oraz pozostałych sołectwach?
     Czyżby na wzór kłomnicki w Rędzinach, po dawnym przedszkolu, miało powstać Centrum Integracji Społecznej?
     Dyrektorem kłomnickiego Centrum, została wybrana była sekretarz gminy Kłomnice, emerytka.
     Jeśli to prawda, że podobny podmiot powstanie w Rędzinach, to kto zostanie jego dyrektorem, oraz czy jest to obiekt pierwszej potrzeby, czy nie ma ważniejszych spraw w gminie do załatwienia ?
     Mam apel do członków Komisji Rewizyjnej.Weżcie się wreszcie do roboty i udowodnijcie, że działacie dla dobra oraz w imieniu mieszkańców gminy.Przypomnijcie sobie rotę ślubowania radnego!!!!!
     Pomóżcie wyjaśnić wszystkie te kwestie, które są poruszane przez Pana Redaktora, a wójt najwyraźniej utrudnia mu dotarcie do tych informacji!!!
     Przeprowadźcie pełny audyt w gminie, zanim dojdzie do tragedii, całkowitej zapaści finansowej.

     10
 13. Mieszkaniec gminy pisze:

  Wałek to nasz włodarz powinien mieć na drugie imię ???????????

  • Marzenka pisze:

   Na trzecie powinien mieć Wałek bo na drugie ma przecież Klawisz

   • Krzesny pisze:

    A ,z bierzmowania Dyzma, jak ten święty patron kilku profesji…?

   • Wodz123 pisze:

    I jak sytuacja z Gzk ?? Podobno dzięki oszczędnością Gminy tu też Włodarzy i hmm zarządu ,bądź organizacji zarządzającym komunikacja wprowadzają kierowca nowe stanowiska pracy jako bycie ochroniarzem na bazie firmy dlaczego niechca wracać do rozkładów normalnych ?? Pandemią – ? Czy chwyt aby wyzerować ich brudne konta na legal ??? Coś ktoś wie ?

 14. PR110 pisze:

  GZK się rozwija.Łatanie dziur w drogach i koszenie. Komunikacja jedynie werbalna.

 15. Mieszkaniec gminy pisze:

  A może jako mieszkańcy gminy Rędziny zaniepokojeni losem gminy, złożyć doniesienie do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie dokładnej kontroli jak gmina jest zarządzana przez włodarza…. Jako obywatele mamy prawo mieć dostęp do takich informacji jakimi są dane finansowe gminy zwłaszcza że nie jest zarządzana gospodarnie….jest to zapewnione w konstytucji !!! Jest XXI wiek gmina ma swój zakład komunikacji….są robione wizualizacje inwestycji z rudej wyobraźni naszego włodarza które nigdy nie dojdą do skutku i wiele innych sposobów na wyprowadzenie pieniędzy a gdzie kanalizacja w gminie WSTYD jak na tę czasy !!!! A wspaniały włodarz ciastka na hali sportowej rozdaje i wino stawia jest gość….

 16. pijok pisze:

  To są ostateczne i konwulsyjne ruchy, przed całkowitym stoczeniem i upadkiem.Gość myśli, że pijanymi łatwiej jest sterować.No, w pewnym stopniu ma racje, ale kiedyś ludzie przecież obdarowani wytrzeźwieją.
  Poza tym, ten poczęstunek alkoholem ma swoje korzenie w PRL-u , gdzie w Dniu Święta 1 Maja, tuż po zakończonym przemarszu przed “trybuną honorową”, ludzie udawali się do barakowozów i zaopatrywali w pęta kiełbasy i alkoholu.

 17. Realistka pisze:

  Fajnie ze pan Rzeszot wrócił do pracy.To najlepszy fachowiec w gminie.Został podstępnie zwabiony wieczorem do pracy i tam dwaj panowie wręczyli mu wypowiedzenie.Szopki były i trochę ciekawostek.
  A pan który mu feralnego dnia o 20.00 w budynku gzk zasłaniał brzuchem wyjście poszedł w niebyt.Wyborcy wskazali mu miejsce w szeregu.Pamiętajcie funkcyjnym bywa się przez pewien czas a człowiekiem przez całe życie .

  7
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *