bezchmurnie
14°
14°
piątek
Reklama
fot. UM Częstochowy
Gmina Rędziny przystąpiła do klastra energii
28 grudnia 2021 r. | 13:14
6

Częstochowa, Rędziny, Mstów, Olsztyn i Poczesna chcą wspólnie rozwijać niskoemisyjną gospodarkę energetyczną z udziałem środków unijnych. Porozumienie dotyczące powołania klastra energii podpisali 20 grudnia samorządowcy, związek subregionalny oraz DOEKO Group.

Misją Klastra jest współpraca inwestycyjna, naukowa i badawcza prowadząca do rozwoju nowoczesnej, efektywnej, zdywersyfikowanej, niskoemisyjnej lokalnej gospodarki energetycznej. Jego zadaniem będzie poprawa lokalnego i subregionalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz optymalizacja wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Kontekstem powołania klastra są przygotowania do wykorzystania środków unijnych, które w nowym okresie programowania będą w dużej mierze przeznaczone na zieloną energię i gospodarkę niskoemisyjną.

- Chodzi m.in. o to, aby na rozwój odnawialnych źródeł energii, wymianę źródeł ciepła i projekty termomodernizacyjne pozyskiwać poprzez klaster środki zewnętrzne dla Częstochowy i okolicznych gmin – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Naszym celem jest zielona energia i czyste powietrze, o które możemy lepiej zadbać dzięki wspólnym działaniom i projektom.

Poprzez klaster mają być wdrażane nowe rozwiązania technologiczne, w tym innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystywaniem dostępnych lokalnie zasobów, z których będą mogły korzystać samorządy, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Klaster ma zapewnić szerszy dostęp do energii oraz optymalizację usług komunalnych Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) powinno przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska w miastach i gminach subregionu.

- Chcemy, aby dzięki działalności klastra jak najwięcej energii było na danym terenie produkowane i konsumowane - deklaruje Szymon Kozak, prezes DOEKO, firmy zajmującej się m.in. doradztwem inwestycyjnym w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

Klaster energii ma być platformą współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, środowiskiem naukowym reprezentowanym przez instytucje badawczo-wdrożeniowe, przedsiębiorcami oraz ich organizacjami oraz wszelkimi instytucjami i podmiotami deklarującymi włączenie się w realizację założonych celów.

Porozumienie w sprawie klastra energii oparte na przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii podpisali w poniedziałek w Urzędzie Miasta Częstochowy: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wójt Mstowa Tomasz Gęsiarz, wójt Olsztyna Tomasz Kucharski, wójt Poczesnej Krzysztof Ujma, wójt Rędzin Paweł Militowski, dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego Wojciech Ostaszewski (Związek będzie liderem Klastra) oraz Szymon Kozak - prezes DOEKO Group Sp. z o.o., która będzie koordynować działania klastra.

Tego samego dnia porozumienie zawarły także gminy powiatu myszkowskiego, a w najbliższych dniach sygnowane będą porozumienia pozostałych gmin powiatu ziemskiego częstochowskiego oraz powiatu kłobuckiego. W subregionie północnym powstaną zatem 4 klastry energii, mające realizować zadania związane z rozwojem OZE i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej. /UM Częstochowy/6 odpowiedzi na “Gmina Rędziny przystąpiła do klastra energii”

 1. Justysia pisze:

  Czy osoby, które zapisane były w gminie na fotovoltaikę i pompy ciepła mają już te urządzenia w swoich domostwach ?
  Jak one się sprawują. Czy przynoszą wymierne korzyści. ?

 2. Dekarz pisze:

  A, czy w gminie zdjęty już jest eternit z niektórych domów i pomieszczeń gospodarczych?
  Było tyle podejść do tego zagadnienia przez gminę, tyle szumu medialnego i co?

 3. mieszkaniec pisze:

  Czy ” innowacyjne modele wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z wykorzystywaniem dostępnych lokalnie zasobów” to znaczy chińskie panele fotowoltaiczne z narzutem 50% dla dystrybutora czy kolektory słoneczne produkowane w naszym regionie? Przypomnę że w gminach położonych nieopodal nas takie kolektory “lokalnego producenta” topiły się od temperatury i w kawałkach spadały z dachów na ziemię. Zarabiał na tym głównie producent i monter, wykonanie było “zoptymalizowane” w najtańszy sposób, certyfikaty … hehehe były też certyfikaty wykonane przez “akredytowane laboratorium” hehehe 😀 , a spłacimy te dotacje wszyscy w podatkach, i nasze dzieci również. Dlatego tutaj powinien pojawić się niezależny, nieprzekupny i chętny do pracy inspektor nadzoru, który skoordynuje działania koordynatora i zadziała w imieniu mieszkańców, żeby nam na naszym podwórku nikt obcy nam nie kozaczył !!! PATRZCIE IM NA RĘCE !

  11
  • Podatnik pisze:

   Pomysł dobry. Jeden warunek. Ten ewentualny inspektor nadzoru pracuje w imieniu mieszkańców społecznie.!!!
   A nuż wójtowi przyjdzie teraz do głowy pomysł i zatrudni na etat do gminy jakiegoś znanego sobie osobnika!

   • mieszkaniec pisze:

    Podatniku nie może pracować społecznie, nikt nie wykona takiej pracy DOBRZE za darmo, człowiek musi z czegoś żyć. Musi wręcz zarobić na tyle DUŻO aby nie być podatnym na ewentualne próby przekupstwa np ze strony producentów urządzeń czy innych osób uczestniczących w zabawie. Producent który sprzedaje swoje “cuda” płaci prowizje zwykle na poziomie 2-5% od wartości sprzedanych urządzeń chyba że dogadają się na więcej, maks. słyszałem 10%. Kto bierze prowizje? 😉 A skąd to wiem to się już sam domyśl 🙂

 4. Mieszkanka Gminy pisze:

  Dwóch ryżych się zebrało i od razu zrobiło się jaśniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *