słabe opady deszczu
20°
18°
sobota
Reklama
Gmina Rędziny otrzyma pieniądze na 102 instalacje fotowoltaiczne i 25 pomp ciepła dla mieszkańców!
04 lutego 2022 r. | 11:37
0

Cztery lata temu gmina Rędziny starała się o dofinansowanie na Odnawialne Źródła Ekologiczne dla mieszkańców gminy. Wtedy wsparcia nie otrzymała. Ale teraz, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował o dodatkowych środkach na ten cel. Właśnie został dofinansowany projekt pn. "Budowa instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii na obszarze Gmin: Rędziny i Mstów", którego liderem jest Gmina Rędziny. Łącznie te dwie gminy otrzymają 5 655 560 zł dofinansowania na 275 szt. instalacji fotowoltaicznych oraz 25 szt. pomp ciepła.

Gmina Rędziny na fotowoltaikę dla 102. domostw i 25 szt. pomp ciepła otrzyma łącznie 2,9 mln zł. Łączny wydatek z kosztami niekwalifikowanymi wyniesie 3,4 mln zł.

Co to oznacza dla przeciętnego mieszkańca? Przede wszystkim do 85 proc. dofinansowania do w/w systemów wykorzystujących OZE.

Cztery lata temu były sporządzane listy osób zainteresowanych. Każda zainteresowana rodzina np. na fotowoltaiką musiała wydać na projekt ok. 300 zł. Niestety, ważność tych projektów wygasła, ale pozycja na liście została. Te osoby mają pierwszeństwo, by otrzymać dofinansowanie. Jest też spora liczba osób, które nie czekały na wsparcie z gminy i założyły np. fotowoltaikę z programu "Czyste Powietrze". W związku z powyższym, będzie musiał zostać przeprowadzony dodatkowy nabór wniosków dla mieszkańców, którzy są chętni na dofinansowanie systemów wykorzystujących OZE. W samej gminie mówi się o ok. 25 dodatkowych wniosków. A może być ich więcej.

Jaki będzie koszt np. fotowoltaiki? Z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego, fotowoltaika 3-5kW będzie kosztować ok. 9000 zł brutto.

PAWEŁ GĄSIORSKIDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *