słabe opady deszczu
piątek
Reklama
MWM Brzesko
Gmina nieźle zarabia na waszych wpłatach za śmieci!
13 listopada 2019 r. | 12:30
24

Zwróciłem się do gminy z zapytaniem, ile gmina wydaje na śmieci i jakie wpływy ma od mieszkańców i firm za ich gospodarowanie. Okazuje się, że co najmniej od dwóch lat gmina zarabia na śmieciach. W 2017 roku zarobiła  ok. 150 tys. zł, a w ubiegłym roku aż 266 tys. zł. A biorąc pod uwagę, że w kwocie wydatków jest również utrzymanie całej gminy w postaci sprzątania i gospodarowania śmieci w miejscach należących do gminy, to można śmiało wnioskować, że gmina rocznie na wpłatach od mieszkańców zarabia ok. 300 tys. zł.

Skoro gmina zarabia na śmieciach, mimo iż nie może tego robić, to dlaczego obowiązujące ceny za wywóz śmieci w gminie Rędziny należą do najwyższych w powiecie częstochowskim? Na co idą te pieniądze?

Gratulacje dla wójta, bo na śmieciach gmina nieźle zarabia. Szkoda, że kosztem mieszkańców.

PAWEŁ GĄSIORSKI24 odpowiedzi na “Gmina nieźle zarabia na waszych wpłatach za śmieci!”

 1. PYTANIE pisze:

  czy gmina nałożyła kary umowne tej firmie strach za zerwanie umowy ?

  24
  1
 2. lelo25 pisze:

  U wojta liczy sie tylko lans na Facebooku

  28
  2
 3. Aaaa pisze:

  Wcale nie najwyższe w powiecie popatrzcie ile płaci Kruszyna. To jest najwięcej

  2
  13
  • Iks Igrek Zet pisze:

   Kiedy w Kruszynie płacili 6 złotych od osoby, w Redzinach było 11.00 od osoby.
   I kłamstwo ze jest tak drogo aby w przyszłości nie podnosić cen.
   REFERENDUM REFERENDUM REFERENDUM

   16
   1
 4. Jaś pisze:

  W Gminie Miedźno jest jeszcze gorzej firam strach to mafia która zrywa umowę a potem proponuję nową oczywiście dużo gorszą dla mieszkańców obecnie płacimy 19 zł za osobę i strachom jest mało zondają podwyżki o 60 % mało tego gmina zakupiła z własnych środków kosze a mieszkańcy muszą sami kupować wszystkie worki na śmieci.

  11
  2
 5. Mieszko pisze:

  A może coś sie wypowiedzią w tej sprawie radni którzy glosowali tak licznie za podjeciem takiej uchwały z 60% podwyżką?? Może jakieś argumenty dla czego taka jednorazowa aż 60- cio procentowa podwyżka???
  Gmina sasiednia Kłomnice uchwałą rady gminy z maja tego roku wprowadzila kwotę 13 zł od osoby!!!! Proszę o wyjaśnienia szanownych radnych co bylo powodem tak wysokiej podwyżki???
  Może nawet nie wiecie nad czym głosujecie?? Może troszkę wyliczeń by się przydało i dopiero decyzja i uchwała!!!
  Jakie konsekwencję poniosła firma za zerwanie umowy?? A może jednak sam Pan wojt zerwał umowę???
  A tak na spotkaniach przedwyborczych sie chwalił ze ma podpisaną umowę na 2 lata i cena sie nie zmieni, a tu buch mieszkancom prezencik po wyborach 60% podwyżki jednorazowo…tak dbają radni i wojt o swoich wyborców…gratulacje…

  22
  1
 6. Mieszkaniec gminy pisze:

  A może trzeba przyjżeć się na interesy wójta naszej gminy w tym całym procederze.
  Nasza gmina jest jedną z najbardziej zadłużonych gmin w powiecie częstochowskim na co idą nasze pieniądze….czy aby nie jest to celowy proceder by móc później zadłużoną gminę oddać pod Częstochowę….????? Dlaczego mamy płacić za wójta wyjazdy o na szkolenia z paniami z gminy……. Ludzie otwórzcie oczy za nim będzie za późno.

  20
  1
 7. Iks Igrek Zet pisze:

  Ale po co bić pianę. Robimy referendum i wójt i radni do domu.Zostawić tylko te trójkę która głosowała przeciwko podwyzce. Pani Diana pani Lidia i pan Marcin.A reszta jak mowił Niesiolowski : na szczaw i mirabele.
  Nikt nie robi nikomu łaski ze ma reprezentować ludzi a nie władze gminy.
  Dziwi mnie tylko irracjonalne zachowanie mieszkancow naszej gminy.
  Z jednej strony biorą różne świadczenia dzieki PiSowi. …….a na wyborach wybierają gościa sympatyzujacegp z SLD. .Ludzie czy Wy macie rozum?

  23
  3
 8. Mieszko pisze:

  Nasza Gmina to wielkie kolesiostwo w urzędzie jak i w radzie, tyle etatów ile jest w tej chwili w Gminie nie było nigdy, za co płaci społeczeństwo, a radni głosują co wojt sobie życzy. Ale jak może być inaczej jak większość radnych są zależni od wójta no i nie mogą sie przeciwstawić bo się stanie tak jak z Panią radną Lidzia, ktora jest dociekliwa i sie interesuje losami gminy, to została zwolniona z pracy…Pani przewodnicząca zamiast nadzorować pracę wójta i to kontrolować to podpisała by nawet wyrok na siebie jak by jej wojt podstawił. Tyle sesji nadzwyczajnych co robi owy wójt, aby przerzucać sobie pieniążki tam gdzie mu brakuje to w żadnej kadencji nie było..Ale już nie ma z czego przerzucać, dlugi przerosły cała gminę..

  16
 9. Marek Balawajder pisze:

  Trzeba trochę “wyprostować” niektóre zabawne oświadczenia Waszego Gospodarza i ująć się kolejny raz za mieszkającymi na ulicy Parkowej w Koninie.Nie wiem, czy pani radna z Konina, robi coś w tym zakresie.Tam, w pewnym momencie obecny na spotkaniu wójt, wyraził ubolewanie, iż nie może pomóc tym ludziom i wykonać oświetlenia ulicy oraz wybudować kanalizacji.Powód, podobno jest to teren, którego gospodarzem jest Powiat.Tak sobie myślę, że wójt znowu chciał przechytrzyć czujność wyborców i uniknąć decyzji o udzieleniu pomocy mieszkającym w Koninie..Nie dajcie nabierać się wójtowi na takie pokrętne wypowiedzi, bo jest tylko wybieg, aby Was zbyć.
  Jeśli nawet przyjąć argumentację wójta, że nie może robić nic za Powiat, to dlaczego dał teraz prawie pół miliona złotych z Waszych podatków, na rozbudowę drogi powiatowej z Rudnik do Wancerzowa.Nomen omen biegnącej przez Konin.Skoro droga należy do Powiatu, po co wójt miesza się w nieswoje sprawy.?Kolejna rzecz, aby podważyć taką argumentacje, to fakt, dlaczego wybudował za pieniądze gminne oświetlenie na innej drodze powiatowej, ulicy Dworcowej w Rudnikach i dokładał do tego interesu Wasze pieniądze? Ludzie uważają, że to wójt ma słuchać głosu mieszkańców, a nie odwrotnie.To, że wójt dostał mandat zaufania od Wyborców, nie upoważnia Go do samowolnego decydowania w Waszym imieniu, co jest dla Was najlepsze, a co nie jest.Doskonale wiecie, że jest wiele rzeczy do zrobienia w gminie, w tym drogi.Drogi gminne, które wymagają pilnego remontu lub odbudowy.Jest wiele pilniejszych spraw niż przekazywanie danin dla Powiatu.U Was niestety prowadzona jest bardzo dziwna polityka w tej kwestii.

  16
  1
 10. Iks Igrek Zet pisze:

  Czyli nie myliłem się.Z pieniędzy za odpady komunalne trzeba też utrzymać niektórych pracowników gminy i nie tylko… opłacić im szkolenia materiały biurowe, programy do komputerów, delegacje i inne.Teraz rozumiem te podwyżki pensji w gminie.
  Panie wójcie, wydaje nam się, że pobierane przez pana daniny od podatników, mają iść na cele związane z odbiorem odpadów komunalnych, a nie wydawane na wypłaty dla pracowników gminy!!!!!

  14
  31
 11. Patryk pisze:

  Proszę o skomentowanie tej całej ,,sprawy” śmieciowej przez Pana wójta Militowskiego .

  • Iks Igrek Zet pisze:

   Komentarz pana wójta, o ile się pojawi, jak zwykle bedzie pokrętny.Jeśli jednak wójt znajdzie chwilę na poczytanie tej strony, to mógłby powiedzieć, dlaczego z tej kasy opłaca swoich podwładnych w gminie.Czy jest to zgodne z prawem.
   Jaka jest prawdziwa kalkulacja związana z zagospodarowaniem odpadów komunalnych i ile rzeczywiście wójt płaci firmie zewnętrznej za ich odbiór.Bo wychodzi na to, że ceny tak skalkulował, aby jeszcze wystarczyło na wypłaty dla pracowników gminy. Tak jak napisał w piśmie do red.Gąsiorskiego (tłustym drukiem).

   11
 12. Agaaa pisze:

  Dobry wieczór.
  Czy oprócz tych dwóch danych na wejście i wyjście autorzy tekstu posiadają dostęp do informacji jakie ceny mają składowiska, na które oddawane są odpady? Jakie limity ilościowe nakładają na odbiorców i jakie są restrykcje? Odpadów żadna gmina nie zakopuje w piasku, tylko oddaje na składowisko. Mają autorzy takie dane? Porównali i zestawili ze sobą wszystkie czynniki?
  Artykuł ten tylko obnaża dramatyczny poziom merytoryczny podobnych artykułów i komentarzy ludzi, którzy łatwo dają się zmanipulować i podburzyć. Taka era Internetu, a dobre i rzetelne dziennikarstwo jest dziś na wagę złota. Reszta – na składowisko.

  17
  7
 13. Miaaastoowa pisze:

  Niestety tak samo jak opłacamy pensje poslow i senatorów, tak samo pensje radnych i każdego pracownika zarówno gminy tak i nauczyciela, sekretarki w Zusie i każdej innej instytucji państwowej, każda osoba zatrudniona w instytucji państwowej jest opłacalna z naszych podatków, nic dziwnego że opłata za śmieci również dotyczy pensji pracowników, którzy muszą się szkolić na szkoleniach które organizuje Państwo i obowiązkiem gminy jest stworzyć warunki aby pracownika przeszkolic, tak jak i również stworzyć nowe stanowisko dla adekwatnej ustawy, tu nie ma nic dk gadania wójt, wszelkie stanowiska są narzucone panstwowo. Jasne że ceny są śmieszne ale mój drodzy pensja 4000 tys najniższa dla każdego to cud że narazie śmieci tylko 18 zł 🙂

  30
  9
  • Ciocia Gienia pisze:

   Proszę nie kpić tylko dobierać pracowników merytorycznie przygotowanych do pracy.Poza tym opłata za śmieci nie jest podatkiem w rozumieniu ustawy.
   Proszę nie usprawiedliwiać takich działań.. Widac po wpisie ze kolega dał prace w gminie dlatego oczekujemy odrobinę pokory a nie buty i arogancji.
   I bardzo się cieszymy ze to tylko 18 zł za te smieci bo pewnie to się zmieni na niekorzyść mieszkańców.
   A Państwa w rozumieniu miedzy innymi rządu proszę do tego nie mieszać.To rada gminy ustala wartosci stawek a nie Rada Ministrow.Wszystkie opłaty w tej gminie były wyższe jak w innych.Ale tez zarobki pracowników są porażająco wyższe niż u sąsiadów.

   10
   17
   • Figo fago pisze:

    Kumosiu z miaaasta ……………..mało precyzyjnie piszesz …..:)
    Jeśli są różnice pomiędzy faktycznymi wydatkami (w gorę lub w dłl) za odpady, to rada gminy z urzędu musi zrobić bilans i albo zmniejszyć opłaty od ludzi albo iść w druga stronę i te opłaty zwiększyć.Tutaj widzimy , ze opłaty pobierane od mieszkańców znacznie przekraczają wydatki, więc bilans jest niezbędny!
    A to oznacza, że po zrobieniu bilansu na jednego mieszkańca opłata powinna wynosić w granicach 15 zł, albo nawet mniej !
    Myśle, że pani prawnik z urzędu gminy podzieli moja argumentacje

    5
    1
 14. Iks Igrek Zet pisze:

  To wychodzi na to, że poprzednio zdecydowana większość gmin powiatu częstochowskiego zakopywala śmieci w piasku lub wywoziła do lasu.
  Jak wszyscy pamietamy w gminie Redziny kwota od osoby wynosiła wówczas 11.00 zł .Pozostałe gminy skalkulowały cenę na mieszkańca na poziomie 6 – 7 zł. na osobę. Cena śmieci w gminie Redziny byla najwyzsza w Polsce.Oczywiście jesli porownamy gminy wiejskie.Cóż takiego sie wydarzyło w tej gminie , ze roznica miedzy pozosałymi gminami wynosiła srednio 80 procent?
  Być może bylo tak, ze odpady komunalne były wywozone gdzieś na północ Polski lub poza jej granice.?
  Poza tym, pretensje należy kierować raczej do wójta, niż do autora artykułu, ,ponieważ to wójt ograniczył informacje publiczną do podania tylko dwóch danych , a nie podał rzetelnie wszystkich ponoszonych kosztów. Chyba po to, abyśmy nie doznali szoku Ciekawe, co na to powie RIO?

  8
  11
 15. Leon pisze:

  Gmina Rędziny podwyżka z 11zł na 18zł, Gmina Kruszyna 19zł!!!!! Gmina Mykanów podwyżka z 9.5 na 18!!!! Co Pan na to jakoś nie było to rozdmuchane do rangi sensacji!!!

  28
  3
  • Marianka City pisze:

   Leun.!!!!!
   Piszesz bzdury wyssane z brudnego palucha od nogi.
   Gmina Redziny 11.00 pozostałe gminy po 6 do 7 złotych w całej Polsce.I jakoś nikt tego nie rozdmuchał ,a Pawełek tłumaczył ,że jest tak potwornie drogo, bo juz podnosił nie bedzie. A tu się okazało ze na śmieciach ma nadwyżkę. I jeszcze dalej w gore!!!!
   A gdzie jest bilans radnych i obniżka do faktycznej kwoty, jak wymaga tego prawo?????
   Tak drastycznych cen za smieci nie było w żadnej gminie wiejskiej w Polsce poza Redzinach. Przypadek???
   Zatkało kakao. .Leun …?

   3
   6
   • Leon pisze:

    Z czego i co ty sobie tam ssasz to mnie nie interesuje! Proponuję poczytać uchwały dotyczące opłat za śmieci w gminach sąsiednich bliższych i dalszych i potem zabierać głos! Albo zmienić miejsce zamieszkania, może wywóz śmieci będzie tańszy ?

 16. Marek Balawajder pisze:

  Panie Redaktorze ,po pańskich piorunująco celnych artykułach w gminie panika i popłoch.Wynajęci klakierzy, uwijaja się jak muchy w g….nie i minusują te wypowiedzi, które rzekomo godzą w nadete ego Pawełka i pokazują faktyczny obraz gminy.Często są to pracownicy, ich dzieci i rodziny, a nierzadko ludzie, których nie opuściło zamiłowanie do komuny.Ot ,tak z przyzwyczajenia.Krytykują obecnie rządzących, a przy okazji czerpią pełnymi garściami z wdrożonych przez PiS programów społecznych.Programów, dzięki którym ludzie mogą spokojniej funkcjonować.Niestety mentalności komunistycznej zmienić jest piekielnie trudno.

  3
  3
  • Redziniak pisze:

   A, ja całkiem spokojnie, popijając południową kawusię powiem tak….
   “Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”.

   2
   1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *