słabe opady deszczu
piątek
Reklama
Bieg Pamięci Karola Łąckiego
19 października 2021 r. | 12:21
8

W niedzielę 24 października w Koninie odbędzie się Bieg Pamięci Karola Łąckiego.

Początek o godz. 10:30.

Szczegóły na plakacie.8 odpowiedzi na “Bieg Pamięci Karola Łąckiego”

 1. Koniniok pisze:

  Kim był ten Karol Łącki. Obywatelem ziemskim z Konina pod Mstowem.
  Ale co konkretnie uczynił dla mieszkańców Konina, Mstowa, Rędzin innych miejscowości?

  15
  • Anna Sadziak pisze:

   Witam Cię Koninioku !
   Jeśli interesuje Cię historia pana Łąckiego, to przekażę Ci tylko kilka faktów z Jego życia. Czym się zasłużył dla dla naszej miejscowości ? Był właścicielem Konina, dziedzicem, mieszkającym we dworze, w obecnym parku. Miał służbę, budynki folwarczne i zatrudniał w swoim majątku ludzi z Konina i okolic. Z czasem odsprzedawał swoją ziemię w postaci większych lub mniejszych kawałków pola, na których miejscowa ludność wznosiła swoje domy. Dbał o mieszkańców, pomagał im, zawsze służył drugiemu człowiekowi. Wybudował ogólnie dostępną studnię przy ulicy Szkolnej i zarządził, by korzystali z niej wszyscy mieszkańcy Konina. Studnia ta jest również dziś czynna. W Koninie przy ulicy Kieleckiej, obok sklepu Groszek, na skrzyżowaniu z ul. Sadową znajduje się kapliczka ufundowana przez dziedzica Łąckiego, który na swoim terenie wybudował obelisk poświęcony pamięci Polaka, mieszkańca Konina, Łukasza Świącika, walczącego w szeregach polskiej armii w czasie II wojny światowej. Pan Świącik nigdy z wojny nie wrócił. Zginął na froncie. Nie miał grobu, A Pan Łącki , spełniając marzenie jego brata, tak uczcił jego pamięć. W czasie wojny dwór zajęli Niemcy. Stacjonowała tam ich dość duża jednostka. Jednym z żołnierzy był Czech, najemnik, który popełnił samobójstwo. Został pochowany w parku, w otoczeniu brzóz. Jego mogiła jest tam do dziś. Kiedy zbliżało się wyzwolenie, Niemcy wysadzili dwór w powietrze. Została tylko podmurówka. Budynki folwarczne nie zostały zniszczone. Zamieszkały w nich okoliczne rodziny. A jedna z izb służyła za salę lekcyjną miejscowej szkoły. Dziś park ma nowych właścicieli, budynki folwarczne strawił pożar , a po dobrym i szlachetnym dziedzicu została tylko nazwa ulicy jego imieniem i ten piękny bieg.
   I jeszcze jedno. Park został wysprzątany przez uczniów i pracowników szkoły w Koninie, za co wszystkim należą się wielkie podziękowania.
   Przytaczając tę historię, myślę, że chociaż w części zaspokoiłam Twoją ciekawość.
   Serdecznie pozdrawiam.
   Anna Sadziak

   1
   5
   • Anna Sadziak pisze:

    Dodam jeszcze, że śmieci z parku wywiózł pan Chereźniak.

    1
    5
    • Dealer Mięty pisze:

     Pani radna Anno Sadziak. !!!
     Park został posprzatany przez dzieci. Bardzo proszę o informacje kto jest zarządca tego kawałka ziemi (parku) i dlaczego akurat dzieci musiały posprzątać.?
     Za porządek odpowiada właściciel lub rezydujący nieruchomoscia. Kto jest faktycznym właścicielem parku. Kiedyś podobno był tp powiat, a obecnie???

     6
     1
   • Mieszkaniec Osiedla pisze:

    Dobry dziedzic z niego był. Wybudował studnie, kapliczkę i obelisk. A kto pracował na tego Jaśnie Pana w polu , aby zapewnić mu dobrobyt i bogobojne dostatnie życie. Czy wieśniacy byli hojnie wynagradzani za harowke na Pańskim, czy pracowali za czapkę śliwek. Mało przedstawila Pani konkretow, w czym tak pomocny był drugiemu człowiekowi. Same ogólniki. Nic konkretnego. Jak na takiego bogacza, dla wieśniaków zrobił niewiele.
    Gdyby rozdawał za darmo ziemię biedakom….. To co innego.

    6
    1
   • Aguś pisze:

    Pani Radna.
    Proszę podać wiarygodne źródła Pani opowieści o tym majętnym mieszkańcy Konina. Czy to tylko są wspomnienia starszych ludzi, których rodzice pamiętają tamte czasy.

    5
    1
 2. Mers pisze:

  Mógłby tam ktoś posprzątać bo śmieci ścielą się gęsto, chyba że liście zdążyły przysypać nawet całe worki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *